Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Diğer / Ynt: Google yeni akıllı tahtası Jamboard’u satışa sundu
« Son İleti Gönderen: alorak Bugün, 07:34:35 »
Yanılmıyorsam Pardus'un da böyle bir çalışması var.
http://www.etap.org.tr/

Akıllı tahtalarda ve daha doğrusu dokunmatik ekranlı bilgisayalar için eğitim araçlarının yer aldığı işletim sistemi olarak var evet hocam.
2
Yanılmıyorsam Pardus'un da böyle bir çalışması var.
http://www.etap.org.tr/
3
Diğer / Ynt: Google yeni akıllı tahtası Jamboard’u satışa sundu
« Son İleti Gönderen: alorak Dün, 20:49:01 »
Güzel gözükmekte ama gerçekten de oldukça pahalı. Şirketlerin "beyaz tahta" işlerini karşılayacak lüks bir alternatif denebilir.
4
Potsdam İklim Araştırmaları Enstitüsü (PIK) tarafından yapılan son araştırmaya göre, karbon emisyonu önemli ölçüde azaltılmadığı taktirde ne kadar çok ağaç dikilirse dikilsin yeterli olmayacak.

Doğal oksijen kaynakları olan ağaçlar ve ormanlar, atmosferdeki karbon oranını dengelemek için son derece önemli araçlar. Ne var ki yapılan yeni bir araştırmaya göre, insanların neden olduğu karbon emisyonu bugünkü seviyede kaldığı sürece ne kadar çok ağaç dikilirse dikilsin yeterli olmayacak.
 
Almanya'da bulunan Potsdam İklim Araştırmaları Enstitüsü (PIK)'nde görevli araştırmacı Lena Boysen, eğer bugünkü gibi fosil yakıt yakmaya devam edersek ileride, gerekli önlemleri almadığımız için pişmanlık duyacağımızı ifade etti. Boysen'e göre fosil yakıtlara olan bağımlılığımızdan kısa süre içinde kurtulmadığımız taktirde atmosferdeki sera gazı miktarı ağaç dikerek dengeleyemeyeceğimiz kadar yüksek olacak.

Boysen ve ekibinin araştırma kapsamında hazırladıkları simülasyonlara göre, Paris İklim Anlaşması kapsamında alınan kararlar yürürlüğe girse dahi ağaçlar tek başına atmosferdeki karbon miktarını dengellemek için yeterli olmayacak. Bu yüzden bu karbon emisyonunun önemli ölçüde düşürülmesi gerekiyor. Ayrıca ağaçlar tarafından toplanan karbondiyoksitin teknolojik yöntemler kullanılarak depolanması da bu yolda önemli katkı sağlayabilir.
 
Sonuç olarak Boysen ve ekibi tarafından düzenlenen bu araştırma; ağaçlar ile atmosferdeki karbonu temizlemenin uzun vadede etkili bir yöntem olmadığını ve iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için fosil yakıtların neden olduğu karbon emisyonunun bir an önce azaltılması gerektiğini ortaya koyuyor.

Kaynak: https://www.engadget.com/2017/05/21/planting-trees-not-enough-to-offset-co2-emissions/?ncid=txtlnkusaolp00000595

donanimhaber

5
Mobil fidye yazılımları yılın ilk üç ayında da artış gösterdi. Tespit edilen mobil fidye yazılımı dosyalarının sayısı tam 3,5 kat arttı. Yılın ilk üç ayında 11 yeni şifreleyici ailesi ve 55.679 yeni modifikasyona rastlandı.

Mobil fidye yazılımları hakkında 2017 raporu yayınlandı. Kaspersky Lab‘ın 2017’nin ilk çeyreği için hazırladığı
rapora göre, mobil fidye yazılımları yılın ilk üç ayında 3,5 kat artış gösterdi. Bu yılın ilk üç ayında tespit
edilen mobil fidye yazılımı dosyalarının sayısı 218.625’e ulaşarak, bir önceki ilk üç ayda tespit edilen 61.832 dosyanın çok üzerinde seyretti. Mobil fidye yazılımların yüzde 86’dan fazlası Congur yazılım ailesine ait olduğu belirlendi. Belirlenen fidye yazılımların sayısı da hergeçen gün hızla artmaya ediyor.

Congur adlı mobil fidye yazılımı esasen bir blocker, yani engelleyici. Bulaştığı cihazın PIN kodunu değiştirerek veya sıfırlayarak saldırganların yönetici hakları almasını sağlıyor. Bazı versiyonları ise daha da ileri giderek sistem klasörüne bir modül yüklüyor ve böylece silinmesi neredeyse imkansız hale geliyor.

Congur’un popülaritesine rağmen en yaygın olarak kullanılan mobil fidye yazılımı, yılın ilk üç ayında saldırıya uğrayanların yaklaşık %45’inde rastlanan Trojan-Ransom.AndroidOS.Fusob.h oldu. Söz konusu Truva atı, çalışmaya başladıktan sonra yönetici hakları talep ediyor, GPS konumu ve arama geçmişi de dahil olmak üzere cihaz hakkındaki bilgileri topluyor ve bu verileri zararlı bir sunucuya yüklüyor. Sunucu, aldığı bilgilere göre cihazı bloke eden bir komut yollayabiliyor.

Yılın ilk üç ayında mobil fidye yazılımları tarafından en fazla zarar gören ülke ABD olurken, en yaygın rastlanan fidye yazılımı ise Svpeng oldu.

İlk çeyrekte, toplam 55.579 yeni Windows fidye yazılımı türevi tespit edildi. Bu geçtiğimiz yılın son çeyreğinde tespit edilen 29.450 adet yazılımın neredeyse iki misli. Söz konusu türevlerin çoğu Cerber zararlı yazılım ailesine aitti.
Mobil fidye yazılımları ilk çeyrekte hareketliydi

Kaspersky Lab Kıdemli Zararlı Yazılım Analisti Roman Unuchek, konuyla ilgili olarak, “Mobil fidye yazılımları özelinde siber tehdit ortamı ilk çeyrekte oldukça hareketliydi. Mobil cihazları hedef alan fidye yazılımlarında büyük bir artış oldu ve ayrıca yeni fidye yazılımı ailelerinin yanı sıra bilinen yazılımların türevlerine de oldukça çok rastlandı. Saldırganların sadece kişisel bilgisayarlardaki verilerimizi değil, mobil cihazlarımızdaki verileri de şifreleyebileceğini, hatta bunu giderek daha çok yapacaklarını unutmamak gerekiyor” dedi.

2017 ilk çeyreğiyle ilgili raporda online tehditlerle ilgili şu istatistikler de bulunuyor:

Kaspersky Lab çözümleri, 190 ülkede konumlu online kaynaklardan gelen 479.528.279 saldırı tespit etti ve engelledi.
Web antivirüs bileşenleri tarafından 79.209.775 adet tekil URL zararlı olarak tespit edildi.
Banka hesaplarına online erişim sağlayarak para çalmayı hedefleyen zararlı yazılımlara, 288.000 kullanıcının bilgisayarında rastlandı.
Şifreleyici fidye yazılımı saldırıları 240.799 tekil kullanıcının bilgisayarında rastlandı
Kaspersky Lab’ın antivirüs dosya tarayıcısı 174.989.956 tekil zararlı ve potansiyel olarak istenmeyen nesne tespit etti.
Kaspersky Lab mobil güvenlik ürünleri ayrıca:

1.333.605 zararlı yazılım yükleme paketi ve
32.038 mobil bankacılık Truva atı (yükleme paketleri) tespit etti.
Zararlı yazılım bulaşması riskini azaltmak için kullanıcılara tavsiyeler:
Sağlam güvenlik çözümleri kullanın ve tüm yazılımlarınızı güncel tuttuğundan emin olun.
Zararlı yazılım bulaşması olasılıklarına karşı düzenli olarak sistem taraması yapın.
İnternette gezinirken dikkatli olun. Güvenliğinden emin olmadığınız sitelere kişisel bilgilerinizi girmeyin.
Değerli bilgilerinizin yedeğini alın.

Fidye yazılımlarıyla mücadele konusunda yardım ve tavsiyeler için No More Ransom sitesini ziyaret edin.

Kaspersky Lab’ın zararlı yazılımlar üzerine hazırladığı tam raporu Securelist.com’da okuyabilirsiniz.

btnet

6
Diğer / Google yeni akıllı tahtası Jamboard’u satışa sundu
« Son İleti Gönderen: fortran Dün, 19:48:14 »
Google, ilk gördüğünüzde akıllı tahta diyeceğiniz fakat 55 inçlik dev bir tablet olan Jamboard isimli yeni ürününü Amerika’da satışa sundu. Ancak fiyatı dudak uçuklatıyor.

Google, 55 inçlik devasa tableti Jamboard’u duyurdu. Bulutla entegre edilen ve yenilenen G suite ürünü beyaz tahta olarak karşımıza çıkıyor ürün. Görünümü standart dijital beyaz tahta gibi olan bu cihazın çözünürlüğü 4K. Ayrıca yeni cihazlara bağlantı özelliği de bulunuyor.

İş yerinizde veya çalıştığınız herhangi bir kurumda bulut tabanlı 4K dokunmatik ekran istiyorsanız elinizin altında bulunması gereken bir ürün. Şimdilik 3 renk seçeneği var. 2 kalem ve bir silgi ile Amerika’da satışa sunulan bu cihazın fiyatı hiçte ucuz değil. Tam 5.000$ fiyat etiketi var. Artı olarak ayaklık istenirse fiyat 6198 Dolar’a çıkıyor. Buna G Suite’in yıllık masrafları hariç. Jamboard ülkemize gelirse eğer fiyatı yaklaşık 20.000 TL olarak karşımıza çıkabilir.

Kullanıcıların Google Drive’a kaydedilmiş oturumlara katılmasını ve destek olmasını sağlayacak uygulamalar indirmesine imkan tanıyarak bulut depolamanın gücünden sonuna kadar faydalanan Jamboard’ı kullanmak için G Suite paketine ihtiyaç duyuluyor.

Akıllı tahta görünümlü bu dev tablet sizinle birlikte hareket edecek yardımcı araç olarak karşımıza çıkıyor. Birden fazla kişinin G- Suite ile birlikte çalışmasına olanak sağlar. Hatta uzakta çalışanlarla bile. Android ve iOS tabletiniz varsa tam boy ekrana ulaşmak çok kolay. Yapışkan notlar, fikirlerinizi yazabileceğiniz ifade balonları, şablonlar ve daha fazlasını dev tabletiniz ile yapabilirsiniz. Yanlışları düzeltmek için silgi olarak parmağınızı kullanmanız yeterli.

Jamboard bir tabletten daha fazlası

Pil gereksinimi bulunmayan bir dijital kalem ve silgi ile beraber gelen cihaz, üç farklı renk seçeneğine sahip olan tekerlekli ayağı sayesinde kolayca bir alandan diğerine taşınabiliyor.Hoparlör ve ön kameranın yanı sıra USB 2.0, USB 3.0, USB Type-C, HDMI, Bluetooth ve NFC bağlantıları da Jamboard’ın sahip oldukları arasında yer alıyor.

Jamboard’daki çalışmalarınız bulut veri tabanına kolayca kaydedilebilir. Web ortamından veya G Suite uygulamalarından rahatlıkla bilgi aktarımı yapılabilir. Google Hangouts desteği ile tüm verilerinizi diğer kişilerin cihazında paylaşmak da mümkün. Sonuç olarak Jamboard, ülkemizde bulunan üst düzey eğitim kurumlarında ve büyük şirketlerde yakında kullanılmaya başlanabilir. Aşağıdaki videoda ürünün tanıtımını izleyebilirsiniz:


btnet

7
GNU/Linux Haberler / Ynt: Debian & Güvenlik
« Son İleti Gönderen: fortran Dün, 19:07:32 »
libtasn1-6 paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.
8
GNU/Linux Haberler / Ynt: Debian & Güvenlik
« Son İleti Gönderen: fortran Dün, 19:03:45 »
samba paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.
9
ABD Adalet Bakanlığı Fiat Chrysler’a emisyon testlerinde hile yaptığı gerekçesiyle dava açtı. Şirket yaklaşık 5 milyar dolarlık ceza ile karşı karşıya gelebilir.
Son yıllarda emisyon skandalı ile adından sıkça bahsedilen en önemli otomobil üreticisi Volkswagen olsa da kısa bir süre sonra bir diğer otomobil devi Fiat Chrysler da bu skandalda adı geçen şirket olabilir. Ocak ayından itibaren ABD Çevre Koruma Ajansı(EPA) tarafından emisyon testleri dikkatle takip edilen ve hile yaptığı yönünde suçlanan Fiat Chrysler’a şimdi de Adalet Bakanlığı dava açtı.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre Fiat Chrysler, 2014-2016 yıllarında üretilen RAM 1500 model ve Jeep Grand Cherokee model araçlarında çevre dostu görünmek adına emisyon testlerinin sonucunu etkileyecek yazılımlar kullandı ancak EPA’nın araştırmalarında günlük sürüşte bu araçların test sonuçlarına kıyasla çok daha yüksek emisyon seviyelerine ulaştığı gözlendi.

Toplamda 104.000 adet aracı kapsayan emisyon hilesinde eğer bakanlığın iddiası doğru çıkarsa mahkemenin hem bu araçların geri çağrılmasına hem de Fiat’ın 4.6 milyar dolar para cezası ödemesine karar vereceği düşünülüyor. Tabi bahsedilen miktarlar yaklaşık 500.000 adet aracın karıştığı ve 14.6 milyar dolarlık cezanın verildiği(sadece ABD'deki miktar) Volkswagen’in emisyon testi hilesine kıyasla oldukça düşük ancak yine de Fiat Chrysler için çok ciddi.

Volkswagen Kabul Etti Fiat Reddediyor

Volkswagen bazı yazılımları kötü niyetle kullandığını ve sonuçları değiştirdiğini daha önce itiraf etmişti ancak Fiat şu an için bütün iddiaları reddediyor. Davanın sonuçlanmasıyla birlikte Fiat’ın haklı olup olmadığını göreceğiz ancak son olarak dün Mercedes-Benz’in ofislerine yapılan polis baskınlarını da göz önünde bulundurursak yetkililerin emisyon testlerindeki hilelere karşı artık çok daha sıkı bir inceleme süreci başlattığını söyleyebiliriz.

Kaynak: https://www.engadget.com/2017/05/23/us-sues-fiat-chrysler-over-emissions-cheating/

donanimhaber

10
Mercedes’in Almanya’daki 11 merkezine polisler baskın düzenledi. Yapılan eş zamanlı operasyonlarda şirketin emisyon hilesi yaptığına ilişkin delil arandığı söyleniyor.

Almanya’da polis ses getiren bir operasyon gerçekleştirdi. Emisyon hilesi yapıldığı yönündeki iddialara ilişkin olarak Daimler’in Berlin ve Baden-Württemberg eyaletlerinde de bulunan 11 merkezine eş zamanlı olarak polis müdahalesi geldi. 230 polis ile 23 savcının katıldığı operasyonda iddialara ilişkin kanıt arandı.

Avrupa’daki Almanya dışındaki ülkeler ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki federal ve eyalet mahkemelerinde süren davaları derinleştiren bu operasyon, uzunca bir süredir incelenen emisyon kontrol sistemleri konusundaki endişelere de yeni bir boyut kazandırıyor.

Almanya’da yürütülen soruşturma kapsamında yetkili savcılar ile birlikte hareket ettiklerini ve süreci kolaylaştırmaya çalıştıklarını ifade eden Daimler cephesi, yürütülen operasyonlarda şirketin üst düzey yöneticileriyle ilgili bir durumun olmadığını belirtmişti. Ayrıca şirket, emisyon konusundaki manipülasyon iddialarını ise kesin bir dille reddediyor.

Volkswagen ile başlayan emisyon skandalında Alman üretici şimdiye kadar 22 milyar Euro’dan fazla tazminat ve para cezası ödemek zorunda kalmıştı. Mercedes’in de olası bir tehditle karşı karşıya kalması, Alman otomobil sektörüne vurulmuş ikinci büyük darbe olabilir.
 
Mercedes tarafından 19.50 itibariyle tarafımıza iletilen basın açıklaması aşağıdaki gibidir.
 
Alıntı
Kamuoyuna Açıklama

Stuttgart Savcılığı tarafından Mart 2017’de duyurulduğu üzere, dizel motora sahip binek otomobillerde egzoz gazı salınımının olası manipülasyonu iddiası ile ilgili Almanya’nın çeşitli bölgelerinde bulunan Daimler AG tesislerinde araştırma başlatıldığı doğrudur. Konuyla ilgili ana şirketimiz Daimler AG, yetkililerle işbirliği içerisindedir. Bu süreçte Daimler AG, resmi merciler tarafından talep edilen tüm bilgileri yetkililere sağlamış olup; tesislerinde gerçekleşmesi muhtemel soruşturma bilgisine şirketin ilk 3 aylık ara faaliyet raporunda da yer vermiştir. Bu bilgilerin ötesinde devam eden ön soruşturma hakkında daha fazla açıklama yapamamaktayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/business-40010111

donanimhaber

Sayfa: [1] 2 3 ... 10