Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
MIT(Massachusetts Institute of Technology) tarafından tasarlanan drone, benzinle çalışıyor ve benzin deposunun tamamen doldurulmasıyla birlikte havada 5 gün boyunca uçabiliyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nin; doğal afetler veya başka acil durumlardan etkilenen alanlarda görev alacak ve uzun süre uçabilecek bir drone istemesi üzerine harekete geçen MIT’deki araştırmacılar, geçtiğimiz ay Jungle Hawk Owl isimli drone’un ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. Alışılanın aksine elektrik ya da güneş enerjisiyle çalışan bir drone değil de benzinle çalışan bir drone geliştiren ekip drone’un deposunun tamamen doldurulmasıyla birlikte 5 gün boyunca aralıksız uçabildiğini açıkladı.

 
Benzin Kullanmak Daha Avantajlı

Yaklaşık 7.5 metrelik kanat uzunluğuna sahip olan drone’u geliştiren ekip, mevcut güneş enerjisi teknolojileriyle drone’un uzun süre havada kalması için büyük panellere sahip olması gerektiğini ve bunun için de drone’un yüzey alanının daha da geniş tutulması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca kış aylarında ve ekvatordan uzaktaki enlemlerde güneş ışınlarının yeterli seviyede olmaması da ekibi güneş enerjisi yerine benzin kullanmaya itti.

Jungle Hawk Owl, kişisel olarak kullanılan drone’lara kıyasla biraz büyük olsa da karbon fiber ve Kevlar gibi hafif malzemelerden yapıldığı için toplam ağırlığı yaklaşık 25 kilogram. Drone, taşıması gereken malzemeler kendisine yüklendiğinde ve benzin deposu tamamen doldurulduğunda ise 70 kilograma yakın bir ağırlığa ulaşıyor. Drone’un sadece ABD Hava Kuvvetleri tarafından afet bölgelerinde kullanılması planlanmıyor. MIT ekibi drone Google ve Facebook’un kırsal bölgelere çeşitli hava araçları ile internet götürmeyi hedefleyen projelerde de kullanmayı umuyor.

Kaynak: https://techcrunch.com/2017/06/27/mits-gas-powered-drone-is-able-to-stay-in-the-air-for-five-days-at-a-time/

donanimhaber


2

Bildiğiniz gibi Sony, 2015 yılından bu yana Open Devices adını verdiği programıyla birlikte üst seviye Sony telefonlarının tamamen saf Android arayüzüyle kullanılmasını sağlıyor. Sony’nin Android geliştiricilerini hedefleyerek sunduğu bu programı başladığından beri yoğun ilgiyle karşılanırken Sony’nin yeni akıllı telefonlarını da bu programa dahil edip etmeyeceği merak konusuydu.

Bugün gelen bir açıklama ile birlikte Sony, geçtiğimiz haftalarda satışa sunduğu yeni üst seviye telefonu Sony Xperia XZ Premium’un Open Devices programına dahil olduğunu duyurdu. Bu programla birlikte Sony Xperia XZ Premium kullanıcıları şimdilik Android 7.0 Nougat sürümünün saf hallerini XZ Premium cihazlarına yükleyebilecekler.
Geliştirici değilseniz bu programa dahil olmayın

Sony’nin Open Devices programı, yaptığı testlerde hem Sony’nin akıllı telefonlarını kullanıp hem de Android üzerinde çeşitli geliştirmeler yapak isteyen geliştiricileri hedefliyor yani bu program günlük kullanıcılar için sunulmuyor. Bu nedenle eğer geliştirici olmadığınız halde bu programa dahil olursanız çeşitli yazılımsal hatalarla karşılaşabilirsiniz.
Çok yakında Android 8.0 “O” sürümü XZ Premium’a gelebilir

Elbette saf Android ile çalışan Google onaylı telefonların (Android One, Nexus, Pixel) en önemli özelliği de en yeni Android sürümünü tamamen yayınlanmadan önce kullanılabilir olması. Bu sürümler sadece Google’ın imzası olan telefonlarda kullanılabilirken Sony ve Google arasındaki anlaşmayla birlikte daha önceki yeni sürümler, çıkış yapmadan önce Open Devices programındaki Sony sahipleri için de sunulmuştu. Bu nedenle de ilerleyen günlerde Android 8.0 O’nun geliştirici sürümünün Sony Xperia XZ Premium’u desteklemesi bekleniyor.

teknosafari

3
Diğer / Siber saldırı dünya çapına yayılıyor
« Son İleti Gönderen: fortran Dün, 13:00:42 »
Ukrayna'nın Çernobil nükleer santralini ve pek çok kurumunu etkileyen siber saldırı Rusya, Avrupa ve ABD'ye de yayıldı. Saldırıyla ele geçirilen bilgisayarları yeniden kullanabilmek için 300 dolar talep ediliyor.

Bugün erken saatlerde Ukrayna ve Rusya'yı önemli ölçüde etkileyen siber saldırı Avrupa'ya ve ABD'ye de yayıldı.

Saldırıdan etkilenen en önemli merkezlerden biri 1986 yılında nükleer bir felaket yaşanan Ukrayna'nın Çernobil nükleer santrali oldu.

Ukrayna medyasında yer alan haberlere göre, santraldeki pek çok bilgisayar, geçtiğimiz mayıs ayında 150 ülkeyi etkileyen 'WannaCry (Ağlamak İstiyorum)' yazılımıyla aynı yöntemi izleyen virüs yazılımı tarafından yapılan saldırıdan etkilendi.

Ukrayna'nın Pravda gazetesine açıklamalarda bulunan Santral Direktörü Vladimir Ilchuk, bilgisayar uzmanlarından oluşan bir ekibin saldırının etkilerini ortadan kaldırmak için çalıştığını ve santralde radyasyon sızıntısı riski olmadığını belirtti. Ilchuk, santralde radyasyon düzeyinin şu anda elle ölçüldüğü de bildirildi.

Ukrayna hükümeti, ülkenin uçak üreticisi Antonov şirketi, ülkedeki bazı bankalar ve başkent Kiev'deki Borispol Uluslararası Havalimanı da siber saldırılara maruz kaldı.

Rusya'da ise saldırıdan etkilenen en büyük şirket ülkenin en büyük petrol şirketi Rosneft oldu.

AVRUPA VE ABD DE HEDEFTE

Saldırıya neden olan yazılımın Avrupa'da diğer bazı ülkelerde ve ABD'de de yayıldığı ve bazı önemli şirketlerin bilgisayarlarını ele geçirdiği aktarıldı.

Fransa tren taşımacılığı şirketi SNCF, Hollanda merkezli kargo şirketi TNT, Danimarka taşımacılık şirketi Moller-Maersk, İspanyol yiyecek şirketi Mondelez, Büyük Britanya reklam ajansı WPP, ABD'den ilaç şirketi Merck ve hukuk firması DLA Piper küresel saldırıya maruz kalan büyük firmalar arasında.

Saldırıdan pek çok küçük şirketin de etkilendiği belirtiliyor. Saldırıyla ele geçirilen bilgisayarları yeniden kullanabilmek için Bitcoin ödeme şekliyle 300 dolar talep ediliyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, siber saldırıyla ilgili haberlerin dünya çapında takip edildiği ve diğer ülkelerle işbirliği yapıldığı ifade edildi.

Geçtiğimiz mayıs ayında “WannaCry” isimli yazılımla düzenlenen uluslararası siber saldırı, Britanya'nın Ulusal Sağlık Sistemi'ni (NHS) felç edip tüm dünyaya hızla yayılarak çok sayıda ülkede on binlerce kişi ve kuruluşu vurmuştu. Saldırı 150 ülkede etkili olmuştu.

Kaynak : AA

beyazgazete

4
Rehberler & Nasıl Belgeleri / Wireshark 2.2.6 nasıl yüklenir?
« Son İleti Gönderen: fortran Dün, 12:52:11 »

Bilindiği gibi, Wireshark, network trafiğinin, bir grafik arayüz üzerinden izlenmesini sağlayan açık kaynak kodlu bir yazılımdır. 1998’de Gerald Combs tarafından başlatılan projenin devamı olarak geliştirilmesi dünya çapında ağ uzmanlarının gönüllü katkılarıyla devam etmektedir. Wireshark’in kurulu olduğu bilgisayar üzerinden anlık network trafiği izlenebileceği gibi, Wireshark daha önce kaydedilmiş dosyaların incelenmesi amacı ile de kullanılabilir. Yaygın olarak kullanılan ağ protokol analizörü olan Wireshark; ağdaki olayları mikroskobik düzeyde görmeyi sağlar. Yazılımın yüklemek istediğimiz 2.2.6  sürümü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Bu yazıda; Ubuntu 16.10 Yakkety Yak, Ubuntu 16.04 Xenial Xerus, Ubuntu, 14.04 Trusty Tahr ile Linux Mint 18.x, Linux Mint 17.x, Elementary OS 0.3 Freya gibi diğer Ubuntu türevlerine Wireshark 2.2.6’nın nasıl yüklendiğini ele alacağız. Yükleme işlemi PPA depo üzerinden yapıldığı için, kolaydır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize eklemek ve yükleme komutlarını vermektir. O halde kuruluma geçebiliriz.

Wireshark 2.2.6’yı yüklemek üzere öncelikle ilgili PPA depoyu sisteminize ekleyelim:

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:wireshark-dev/stable
Depolarımızı güncelleyelim:

Kod: [Seç]
sudo apt-get update
Son olarak Wireshark 2.2.6’yı yükleyelim:

Kod: [Seç]
sudo apt-get install wireshark
Daha sonra gerek duyarsanız, Wireshark’i kaldırmak için şu komutu kullanabilirsiniz:

Kod: [Seç]
sudo apt-get remove wireshark
getgnu

5
GNU/Linux Haberler / Ynt: Debian & Güvenlik
« Son İleti Gönderen: fortran Dün, 11:44:54 »
openvpn paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.
6
GNU/Linux Haberler / Ynt: Debian & Güvenlik
« Son İleti Gönderen: fortran Dün, 11:44:43 »
linux paketi için güvenlik güncellemesi yayınlandı. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.
7
Bu sosyal ağlar bir yönden iyi oldu ama artık insanlar birbirini canlı görmeyi unuttu ???
8
TeknoHaber / Ynt: Halat kullanılmayan ilk asansör test edildi
« Son İleti Gönderen: Vedat Kılıç Haziran 27, 2017, 20:57:43 »
Anlaşılan artık binalar asansör trafigine dönüşecek, onuncu kat yedinci peronda inecek var!  :) ;D
9
Diğer / Avrupa Birliği'nden Google'a 2.42 milyar euro ceza
« Son İleti Gönderen: fortran Haziran 27, 2017, 19:47:57 »
AB, rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Google'a 2.42 milyar euro ceza verdi. Şirket pazardaki hakim konumunu kullanarak kendi alışveriş bağlantılarını üst sıralarda göstermekle suçlanıyordu

Avrupa Birliği, rakip Microsoft'un 2010 yılında Google'ı arama sonuçlarında rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle şikayet etmesiyle başlayan davada Google'a rekor bir ceza kesti.
 
AB, arama devine pazardaki hakim konumunu kendi alışveriş bağlantılarını arama motoru sonuçlarının en üstünde göstermek için kullanması nedeniyle 2.42 milyar euro para cezası verdi. Şirkete ayrıca rekabet karşıtı uygulamaları durduracak değişiklikleri yapması için 90 gün süre verilmiş durumda.

Google da bir itirazda bulunabilir ancak şirket önümüzdeki 3 ay içinde şartlara uymak zorunda. Aksi taktirde ek cezalarla karşı karşıya kalabilir. Mountain View merkezli şirket, Microsoft ve diğer şirketler tarafından, kullanıcıların arattığı anahtar kelimelerde kendi ürünlerini, bazen de kayıtlı satıcıların ücretli bağlantılarını diğer sonuçların üstünde göstermekle suçlanıyordu.
 
Google daha büyük para cezası alabilirdi
Bu sonuçlar sponsorlu olarak işaretlenmiş olmasına rağmen, özellikle ilk sayfanın ücretli sonuçlarla doldurulduğu mobil cihazlarda, bazen geleneksel bağlantıları bulmak çok daha zor hale geliyor. Google'ın Avrupa Birliği'nden aldığı para cezası, şimdiye kadar bir teknoloji şirketine verilen en büyük para cezası oldu ancak Komisyon, daha büyük bir ceza da verebilirdi.
 
AB kurallarına göre, Eski Kıta'daki yasaları ihlal eden şirketler, yıllık gelirlerinin yüzde 10'una kadar para cezasına çarptırılabiliyor. BBC'ye göre Alphabet son mali yılda 90 milyar dolar gelire ulaşmış durumda. Bu açıdan bakıldığında Google'ın toplamda 8 milyar euro gibi bir cezadan kurtulduğu söylenebilir.
 
GÜNCELLEME: Google, AB kararına itirazda bulunmayı düşündüğünü açıklayan bir bildiri yayınladı. Şirketin yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

"Google'ı ürün aramak için kullandığınızda, size aradığınızı vermeye çalışıyoruz. Bunu gerçekleştirme becerimiz, kendimiz ya da herhangi bir site veya satıcı lehine işlemiyor. Bu kullanıcıların geribildirimine dayalı sıkı çalışma ve sürekli inovasyonun bir sonucudur. Kanıtlar göz önüne alındığında, bugün açıklanan karara saygılı bir biçimde katılmıyoruz. İtirazı değerlendirirken Komisyonun kararını detaylı bir şekilde gözden geçireceğiz ve davamıza devam etmeyi umuyoruz."

Kaynak: http://www.bbc.com/news/technology-40406542?ns_mchannel=social&ns_campaign=bbc_breaking&ns_source=twitter&ns_linkname=news_central

donanimhaber

10

Sosyal medya kullanımı konusunda oldukça iyi bir yere gelen Çin, daha önce makyaj modelleme eğitiminden, internet pazarlamacılığı eğitimine kadar çoğu yeni nesil alanların eğitimini verdiği bölümler açmıştı. Artık sosyal medya fenomeni olmak isteyenlere de üniversitede bunun için özel olarak açtığı bölümde eğitim verecek.

Nüfusunun fazla olmasının bu konuda avantaj olduğu düşünülen Çin’de, sosyal medyanın en ünlü insanlarından biri olan Ryan Higa’nın 19 milyon aboneye sahip YouTube kanalı var. Bizim ülkemizdeki rekor ise yaklaşık 4 milyon abone sayısıyla Enes Batur’da. Çin, sosyal medya üzerinden iyi bir gelir elde edilebileceğini düşünüyor ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek istiyor.

Sadece bir sosyal medya ağı üzerine değil, bütün sosyal medya ağları üzerine verilen bu eğitimde; ister YouTube’nin, ister Instagram’ın, ister başka bir sosyal medya ağının fenomeni olmak için eğitimler verilmeye başlandı. Şu an da bu bölümde eğitim gören 33 öğrencinin büyük bir kısmı kız.

Kaynak: http://mashable.com/2017/06/20/wanghong-china-social-media-star/#z1qVelYYmqqX

teknosafari

Sayfa: [1] 2 3 ... 10