Gönderen Konu: İşletim sistemi seçme özgürlüğümüz de var  (Okunma sayısı 2904 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
  • Dağıtım: Debian, Linux Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik: NVIDIA & Intel
  • İşlemci: i7-4700MQ
  • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz
İşletim sistemi seçme özgürlüğümüz de var
« : Haziran 19, 2013, 19:58:35 »
Bu konuyu daha önce açmıştım ama sanırım HDD faciasında kaybolan konulardan. Tekrar ekleyelim.

Windows İadesi İçin İzlenecek Yol

1) Öncelikle satıcı firmaya, satın almak istediğiniz bilgisayar ile birlikte Windows işletim sistemini almak istemediğinizi bildirin ve bu konuda alınmış örnek bir mahkeme kararının olduğunu belirtin.

2) Satıcı firma yanaşmazsa, bilgisayarı olduğu gibi satın alın.

3) Bilgisayarı açtığınızda kurulum adımlarını gerçekleştirmeyin ve son kullanıcı sözleşmesini onaylamayın.

4) Satın alındıktan sonra 1 hafta içinde ya da garanti belgesi veya fatura üzerinde yazan süre içerisinde, en yakın PTT şubesine giderek, Windows işletim sistemine ait ne varsa (CD, etiket, broşür, kutu) iade taahhütlü olarak satıcı firmaya gönderin ve işletim sisteminin ücretinin vereceğiniz hesap numarasına yatırılmasını isteyin.

5) Satıcı yine olumsuz karşılarsa, en yakın Tüketici Sorunları Hakem Heyetine iadeli taahütlü postanın fotokopisi ve sitemizde bulabileceğiniz 1. Ankara Tüketici Mahkemesine ait örnek karar ile başvuruda bulunun ve çıkacak kararı alıp, ilgili firmaya iletin. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarındadır.

6) Satıcı yine olumsuz karşılarsa, icra memurlarıyla işletim sisteminin ücretini faiziyle birlikte tahsil edebilirsiniz.

mecburdegilsiniz.com

İşletim sistemi seçme özgürlüğümüz de var

Ülkemizde satılan bilgisayarların %99′unda windows işletim sistemi sistemin olmazsa olmaz bir parçası olmadığı halde zorunlu olarak geliyor.

Şuan bu yazıyı yazdığım Asus EeePc 1000H netbook bilgisayarımda hiçbir zaman windows kullanmama rağmen satın alırken windows xp lisansı da almak zorunda kalmıştım. Bu konuda Av. Nihad karslı tarafından Ankara 1. Tüketici Mahkemesine dava açılmıştı. Dava sonucunda windows işletim sisteminin ücretini iade alınması yönünde bir karar çıktı. Bu konuda dava sonucu yayınlanır yayınlanmaz, çeşitli yerlerde internet sitelerinde gazetelerde haberler yapıldı. Fakat konuda hala bilgisayar satıcısı firmalar son kullanıcılara olumsuz yanıtlar vermeye devam etmekteler.

Bu yıl ki LKD genel kurulu öncesi yaptığımız kahvaltıda ortaya çıkan mini site fikrini sonunda hayata geçirmeye karar verdim. Öncelikle akıl akıldan üstündür diyerek lkd üye email listesinden site için isim önerileri aldım. Gelen önerilerden mecburdegilsiniz.com ismini haziran 2010 da satın aldım. Çeşitli sebeplerle siteyi aktif hale getirememiştim. pardus-linux.org üyelerinden baDibere ve zubak‘ın desteği ile siteyi yayına aldık. zubak birde banner hazırladı. İsteyenler banneri sitelerinden yayınlayabilirler.

Ms Windows işletim sisteminin iadesi asla korsan windows kullanımına teşvik olarak görülmemelidir. Bu sadece kullanmayacağınız yada kullanmak istemediğiniz işletim sistemini almama hakkınızın sonucudur.

bahri.info

MecburDegilsiniz.com Açıldı

Aralık 2009′da, artık bilgisayar alırken, bilgisayar ile birlikte satılan Windows işletim sistemini satın almak zorunda olmadığınız konusunda Ankara 1. Tüketici Mahkemesinin vermiş olduğu kararı sizlerle paylaşmıştık. Ocak 2010′da ise gerekçeli kararın yayımlanmış olduğunu bildirmiş, Pardus-Linux.Org forumları  ve Pardus Kullanıcıları Derneği e-posta adresi aracılığıyla, bilgisayar kullanıcılarına Windows iadesi konusunda yardımcı olmaya çalışmaya başlamıştık. Pardus Kullanıcıları Listesinde de bu davaya dair olumlu gelişmeleri hep birlikte izlemiştik.

MecburDegilsiniz.com bu dava üzerine Bahri Meriç Canlı’nın girişimleri ile kurulmuş bir site. Sitede Windows işletim sisteminin iadesi için izlenecek adımlar, davanın bilirkişi raporları ve gerekçeli kararı, dava üzerine birtakım gazetelerde çıkan yazılar, Linux Kullanıcıları Derneği tarafından yapılan basın bildirisi, davanın mimarı Nihad Karslı ile yapılmış bir röportaj, Windows iadesi yapmış kimi kişilerden alıntılar, vb. içerik bulunuyor.

Değerli Dostum Bahri Meriç Canlı’ya bu girişimi dolayısıyla teşekkür ediyor, bu site aracılığıyla bilinçli tüketicilerin oluşmasını diliyorum.

Çevrimdışı cos

• Yeni üye
  • *
Ynt: İşletim sistemi seçme özgürlüğümüz de var
« Yanıtla #1 : Haziran 27, 2013, 08:24:45 »
Son mahkeme kararıda geldi. Ersoy Koçak'ın windows iadesi için açtığı dava aşağıdaki linktedir.

https://www.dropbox.com/s/a2g85qh3bxx5k8t/Windows%20iade.pdf

Konu çok detaylı bir şekilde anlatılmış.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #2 : Haziran 27, 2013, 14:25:20 »
Son mahkeme kararıda geldi. Ersoy Koçak'ın windows iadesi için açtığı dava aşağıdaki linktedir.

https://www.dropbox.com/s/a2g85qh3bxx5k8t/Windows%20iade.pdf

Konu çok detaylı bir şekilde anlatılmış.

Harikulade bir belge, teşekkürler cos.

Çevrimdışı cos

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 28, 2013, 07:54:02 »
Teşekkürü Ersoy Koçak hakediyor. Ben sadece haberdar ettim. Cesaretiyle yeni bir mahkeme sonucu daha elde etmiş olduk.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #4 : Haziran 28, 2013, 11:24:07 »
Haklısın, asıl Ersoy Koçak'a bu değerli çabası için kocaman bir teşekkür.

Çevrimdışı mucahit

• Yeni üye
  • *
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
« Yanıtla #5 : Ağustos 28, 2013, 18:28:17 »
merhaba  arkadaşlar bu konu eskiden gözüme takılmıştı okudum. o yıllarda yaşım küçük olduğu için pek haklarımı arayamamıştım. şimdi 18 yaşımı doldurduğum için haksızlıklar karşısında artık hakkımı arayabilirim. forumda gezerken bu konuyu tekrardan gördüm ve okudum. firmaların bu konu hakkında ne düşündüklerini test etmek için alışveriş yapan bir internet sitesine seçtiğim bir bilgisyar hakkında bir yazı yolladım "bu bilgisayarda windows 8 işletim sistemi var ve ben bu işletim sistemini istemiyorum buna bağlı olarak ürün fiyatı düşermi " diye bir soru yönelttim bana gelen cevap "ürün bu şekildedir" ama herkes biliyor ki piyasadaki tüm bilgisayarlar windows işletim sistemi ben bilgisayarı aldıktan sonra linux sistem kurucam buna bağlı olarak boşuna windows para vermiş olucam. bu konu hakkında ne yapma lazım yani diğer firmalar bu soruyu sorduğumda bana yine "ürün bu şekildedir" diyebilirler. kimse kullanmadığı bir şey için para vermek zorunda değildir. bende bu hakkımı kullanmak istiyorum.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #6 : Ağustos 28, 2013, 18:59:23 »
merhaba  arkadaşlar bu konu eskiden gözüme takılmıştı okudum. o yıllarda yaşım küçük olduğu için pek haklarımı arayamamıştım. şimdi 18 yaşımı doldurduğum için haksızlıklar karşısında artık hakkımı arayabilirim. forumda gezerken bu konuyu tekrardan gördüm ve okudum. firmaların bu konu hakkında ne düşündüklerini test etmek için alışveriş yapan bir internet sitesine seçtiğim bir bilgisyar hakkında bir yazı yolladım "bu bilgisayarda windows 8 işletim sistemi var ve ben bu işletim sistemini istemiyorum buna bağlı olarak ürün fiyatı düşermi " diye bir soru yönelttim bana gelen cevap "ürün bu şekildedir" ama herkes biliyor ki piyasadaki tüm bilgisayarlar windows işletim sistemi ben bilgisayarı aldıktan sonra linux sistem kurucam buna bağlı olarak boşuna windows para vermiş olucam. bu konu hakkında ne yapma lazım yani diğer firmalar bu soruyu sorduğumda bana yine "ürün bu şekildedir" diyebilirler. kimse kullanmadığı bir şey için para vermek zorunda değildir. bende bu hakkımı kullanmak istiyorum.

mucahit, öncelikle hoşgeldiniz. Bakın son linkte, Ersoy Koçak'ın windows iadesi için açtığı davaya ilişkin .pdf dosyasında herşey ayrıntılarıyla yazıyor. Onu dikkatle okuyunuz. Özellikle dosyanının hemen başındaki şu bölümü gözden ırak tutmayınız:

Alıntı
Satın alırken işletim sistemini iade etmek istediğinizi ve en son kazanılan bu davayı mutlaka satın
aldığınız firmaya söyleyin
iz , aksi takdirde şikayette bulunacağınızı belirtiniz.
Bu süreçte neler yapmanız gerektiğini adım adım açıklıyorum :
-
İçinde işletim sistemi kurulu olduğuna yönelik s
atış sözleşmesi imzalatmak isterlerse
imzalamayın.
-
Fatura, garanti belgesi ve bilgisayarı
n arkasında bulunan lisans etiketini ( yırtmadan çıkarmak
mümkünse çıkarın yoksa üzerinde durabilir) muhafaza edin.
-
Aldığınız güne yakın tarihlerde , iade edeceğiniz işletim sisteminin raf fiyatını (indirim ve
kampanya uygulanmamış net fiyat) tespit edeb
ileceğiniz belgeler toplayın (ekran görüntüsü,
broşür vs..) .
1.Adım : Bilgisayarı aldığınız firmaya bilgisayarı alırken belirtin ; “işletim sistemini iade etmek
istiyorum ve fiyatın üründen düşürülmesini istiyorum aksi taktirde dava açacağım. Buna benzer
kazanılmış emsal davalar var .” uyarısında bulunun. Firma bu talebinizi büyük bir ihtimalle
ciddiye almayacaktır hatta bilgisayarı size satmamayı bile tercih edebilir. (İnternet üzerinden
aldıysanız buna ihtiyaç yok.)
2.Bilgisayarı açtığınızda kurulum
adımlarını gerçekleştirmeyin ve son kullanıcı sözleşmesini
onaylamayın ve
bilgisayara format atıp kendi kullanmak istediğiniz işletim sistemini yükleyin.
3.Satın alındıktan sonra 1 hafta içinde ya da garanti belgesi veya fatura üzerinde yazan süre
içerisinde(en iyisi maksimum 1 hafta içinde), en yakın PTT şubesine giderek, Windows işletim
sistemine ait ne varsa (CD, etiket, broşür, kutu) iadeli taahhütlü olarak durumu anlatan bir
mektup yazın(Mektup örneğini vereceğim) ve satıcı firmaya gönderin ,
işletim sistemi ücretinin vereceğiniz hesap numarasına yatırılmasını isteyin aksi takdirde Tüketici Hakları Hakem Heyetine şikayette bulunacağınızı belirtin.
4.Mektubun satıcı firmaya ulaştığına dair belge postacı tarafından size ulaştıktan sonra;satıcı yine
olumsuz karşılarsa, en yakın Tüketici Sorunları Hakem Heyetine iadeli taahütlü postanızın fotokopisi, fatura, iade ettiğiniz işletim sisteminin orjinal lisansı ile ve kazanılan davaları emsal göstererek başvuruda bulunun ve çıkacak kararı alıp, ilgili firmaya iletin. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarındadır.(Tüketici hakları Hakem heyetine yazacağınız dilekçe örneği aşağıda mevcuttur)
5.Tüketici hakları hakem heyetinden sizin lehinize çıkan karara satıcı firmanın 15 gün içinde itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu durumdan hiç korkmayın, satıcı firma size dava açacaktır . Dava ile ilgili tebligat gönderilecektir. Bu sadece işi yokuşa sürme şeklidir. Böyle bir durum olduğunda bana ulaşın, ben sizi bu konuyla gönüllü
- bedelsiz olarak ilgilenen avukatlara yönlendireceğim.

Çevrimdışı mucahit

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 28, 2013, 19:35:54 »
çok teşekkür ederim @fortran internet sıkıntım olduğu için o .pdf açamadım iyi bir bilgilendirme oldu. :)

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #8 : Ağustos 28, 2013, 19:53:59 »
çok teşekkür ederim @fortran internet sıkıntım olduğu için o .pdf açamadım iyi bir bilgilendirme oldu. :)

İstersen hemen zipleyip ekleyebilirim. İndirdikten sonra, bilgisayarında açarsın. İster misin?

Çevrimdışı ozgunes

• Kıdemli üye
  • Özgür Yazılım
  • Dağıtım: Debian Testing
  • Masaüstü: Gnome
  • Grafik: Nvidia GTX 660
  • İşlemci: Athlon II X2 240
  • RAM: 8 GB
« Yanıtla #9 : Ağustos 28, 2013, 20:37:57 »
Bu şekilde iade edilince hangi sürümde ne kadar ücret geri veriliyor.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #10 : Ağustos 28, 2013, 21:02:01 »

Doğrusu benim Windows ya da benzerleri hakkında bir malumatım yok ama sen sorunca baktım; Microsoft, şu fiyatların gayet makul olduğunu söylemiş. :)

Windows 8 yükseltmesi 315 TL Tahmini Satış Fiyatı
Windows 8 Pro yükseltmesi 539 TL Tahmini Satış Fiyatı

Şurada daha geniş liste var.

Çevrimdışı mucahit

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ağustos 28, 2013, 23:51:50 »
ilgin için teşekkür ederim ama internettim felaket durumda :)

Çevrimdışı nikbinlik

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #12 : Ekim 21, 2013, 04:13:46 »

Yukarıda şöyle yazıyordu:

Alıntı
Aldığınız güne yakın tarihlerde , iade edeceğiniz işletim sisteminin raf fiyatını (indirim ve
kampanya uygulanmamış net fiyat) tespit edeb
ileceğiniz belgeler toplayın (ekran görüntüsü,
broşür vs..) .

Aldığın ya da alacağın üründeki Microsoft ürününün bedelini sorun ya da o işletim sisteminin tüm detayları alıp o mağazada kaça satıldığı gösteren belge ya da dökümana sahip olun. Misal rafta fotoğrafını çekin ya da firmadan yazılı fiyat broşürünü isteyin.

Çevrimdışı debianist

• Üye
  • **
« Yanıtla #13 : Haziran 22, 2014, 19:03:26 »
Öncelikle tebrik ederim bu siteyi açanları, bu konuda yardımcı olan gönüllü avukatları ve tüm emeği geçenleri.
Özgürlük için bir adım daha demek yanlış olmaz sanırım..

Windows 8 yükseltmesi 315 TL Tahmini Satış Fiyatı
Windows 8 Pro yükseltmesi 539 TL Tahmini Satış Fiyatı

Şurada daha geniş liste var.

Fiyatları görünce insanın bol bol küfür edesi geliyor, ancak ülkemizdeki hukuk sisteminin yavaşlığını düşününce insanın gözü korkmuyor değil. Burada iki sorum olacak, daha önce marka bilgisayar almadım ama yakınlarda almayı düşünüyorum bu yüzden burada yazılanlar benim için önemli; 3. maddede

Alıntı
3) Bilgisayarı açtığınızda kurulum adımlarını gerçekleştirmeyin ve son kullanıcı sözleşmesini onaylamayın.

yazıyor ama sanırım bunda bir yanlışlık var, son kullanıcı sözleşmesi ve kurulum adımlarını biz uygulamıyoruz satıcı kurulum adımlarını bize bırakmaz, Windows kurulum ekranında karşımıza çıkmıyor mu son kullanıcı lisans sözleşmesi ?
Bilgisayarı teslim alıp açtıktan sonra direk Windows masaüstü ortamı karşımıza çıkar diye biliyorum -en azından attığım formatlardan-, daha önce Casper teknik servisinde staj yapmıştım, en azından orada öyleydi. Yoksa ben mi yanlış biliyorum ?

Ve son maddede

Alıntı
6) Satıcı yine olumsuz karşılarsa, icra memurlarıyla işletim sisteminin ücretini faiziyle birlikte tahsil edebilirsiniz.

Yazıyor ama burada tüketici hakem heyetlerinin kararları bağlayıcı mıdır ? Yani tüketici hakem heyeti kararı icra memurlarıyla gitmemiz için yeterli mi yoksa mahkeme kararı mı beklenmeli ?
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2014, 19:07:47 Gönderen: debianist »
dcf6c14397c9f1286be2ffefd322061b

En büyük derdimiz derdimizi anlatamamaktan

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #14 : Haziran 22, 2014, 22:04:28 »
debianist, orada sözü edilen kurulum adımları, bilgisayarı aldığınızda ilk açtığınızda sistemin sizden istediği adımlardır. Bunun satıcı ile bir ilgisi yok yani. Sizin kurulum adımlarını geçmeniz, sistemi aldığınızı kabullenmeniz anlamına geleceğinden bu adımları onaylamamanız isteniyor. Tabii, tüketici hakem heyetlerinin kararları bağlayıcıdır ama yine de başarılı olamama ve sonuç olarak mahkeme kararını bekleme durumunda kalma ihtimali de vardır. Kişisel görüşüm, bunlarla hiç uğraşmamanız, eğer dizüstü bir bilgisayar alacaksanız bencileyin Freedos bir modeli tercih etmenizdir. Selamlar.