Anket

Uygulama geliştirmek için hangi IDE'yi tercih ediyorsunuz?

Sadece 3 adet seçim yapabilirsiniz.

Gönderen Konu: Uygulama geliştirmek için hangi IDE'yi tercih ediyorsunuz?  (Okunma sayısı 2317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
  • Dağıtım: Debian, Linux Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik: NVIDIA & Intel
  • İşlemci: i7-4700MQ
  • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz
Uygulama geliştirmek için hangi IDE'yi tercih ediyorsunuz? 3 seçeneği birden işaretleyebilirsiniz. Değerlendirme yaparsanız, sevinirim.

Çevrimdışı plymouth

• Kıdemli üye
  • '71 Plymouth HemiBarracuda
    • Barracuda Blog
Ynt: Uygulama geliştirmek için hangi IDE'yi tercih ediyorsunuz?
« Yanıtla #1 : Haziran 30, 2013, 01:34:56 »
Yanıt verenler, acaba kullandıkları yazılım dilinin ne olduğunu ve IDE'lere yaşadıkları tecrübeleri de yazabilirler mi?

Ben genel olarak C ve BASH için kod yazıyorum. Vi(m) her işimi görüyor. Ancak yaptığım araştırmalara göre Vi ile daha fonksiyonel (kod tamamlama, anahatar kelimeler için yardım, vs) işlevler sağlanabiliyor. Hatta bir defasında bayağı uğraşıp başamadığımı hatırlıyorum. Var mı Vi ile yazılım geliştiren?

C için Geany sanırım en iyisi. En çok kullandığım dağıtımların hemen hemen hepsinde repolarda var. GDB veya Nemiver ile iyi bir ikili oluyorlar.
Eclipse ve NetBeans daha fonksiyonel olmalarına rağmen, ne yazık ki bilgisayarım kendilerini pek sevmiyor. (Java ile yazılmış olmalarından dolayı sanırım)

Son olarak şimdilerde CodeLite'e ısınmaya çalışıyorum. CodeLite kullanan veya yazılım geliştiren var mı ?

Çevrimdışı alorak

• Ağır üye
  • Debianist
    • Pardus Forum
  • Dağıtım: Debian 9
  • Masaüstü: XFCE
« Yanıtla #2 : Haziran 30, 2013, 11:01:06 »
İşin içinde büyük çaplı bir proje varsa kesinlikle eclipse (java, c/c++, python, php için)
 -ücretli alternatifler var güzel www.jetbrains.com ürünlerinden.

php, javascript gibi web programlama ve basit masaüstü programlamalar için hızlı yapısıyla geany diyorum.

özel olarak python geliştirirken spyder ve eric zevke ve kullanım kolaylıklarına göre eclipse'in pydev'ine hızlı alternatif arayanlar için güzel denebilmekte.

Özgürlük için...

Çevrimdışı ssserkkk

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 10, 2013, 11:16:12 »
Meslek Lisesinde Programlama Temelleri ve Nesne Tabanlı Programlama derslerinde C# için Visual Studio şartı olmayan konularda Mono Develop kullanıyorum. AVR ve PIC mikrodenetleyicilerini C ile programlamak için Eclipse kullanıyorum. Aslında ikisinden de çok memnun değilim. Mono Develop flash bellekteki projeleri açamıyor vs., Eclipse ise çok hantal ve ilginç olarak kütüphaneleri çok geç algılıyor (AVR programlamada karşıma çıktı bu sorun). Ama özgür yazılım için bazı olumsuzlukları göz ardı ediyorum.

Çevrimdışı Toor

• Kıdemli üye
  • Dağıtım: Debian 9 Stretch
  • Masaüstü: LXDE
  • Grafik: Intel HD Graphics
  • İşlemci: Intel P6100 2.0 GHZ
  • RAM: 2 GB
« Yanıtla #4 : Eylül 20, 2014, 15:41:54 »
Şuan Linux ortamında sadece java geliştirme fırsatım oldu. Onda da eclipse kullandım.

Çevrimdışı hwpplayer1

• Deneyimli üye
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
    • hwpplayer1 Free Software and GNU/Linux Blog
« Yanıtla #5 : Aralık 19, 2014, 23:53:56 »
GNU Emacs çok güzel.Vim de öğrenmek lazım ilerde bakacağım.Bluefish ise sanırım web işlerinde kullanılıyor.Kate zaten KDE ortamındaki text editörü ancak işlevi farklı.GNU Emacs bir numaramdır.Bir editörden daha fazlası bence çok önemli.
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2014, 23:55:30 Gönderen: hwpplayer1 »
özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum ...

Çevrimdışı Felâsife

• Ağır üye
    • Bir BSD almaz mıydın?
  • Dağıtım: Debian 8
  • Masaüstü: KDE4
  • Grafik: Radeon HD 2300
  • İşlemci: Intel T5500 @1.66GHz
  • RAM: 4GB
« Yanıtla #6 : Nisan 28, 2017, 01:10:19 »
Emacs 'ın tarihi ilginçmiş, GNU GPL nin doğmasına ve GPL ile lisanslanan ilk yazılım olmuş.

Alıntı
İlk Emacs, 1970'lerde MIT Yapay Zeka Labı'nda Richard M. Stallman tarafından bir satır düzenleyici olan TECO'ya makro kümesi olarak yazıldı. Kısa sürede yaygınlaşan ve bu şekilde büyüyen makrolar Guy Steele ve Stallman tarafından derlenip EMACS ismini aldı.

Unix'de çalışan ilk emacsi, Java programlama dilinin de yazarı olan James Gosling 1981 yılında geliştirdi. Gosling Emacs olarak anılan uygulama C'de yazılmış olmasına rağmen, kullanıcılara kolayca kişiselleştirme ve geliştirme imkânı veren Mocklisp isimli Lisp türevi betik dili destekliyordu.

1984'e kadar özgürce dağıtılan bu uygulamanın haklarının Gosling tarafından satılması, aynı kod ağacından başlayan Stallman'ın GNU Emacs isimli düzenleyicisinin eski kodlardan temizlenmesine sebep oldu. Benzer şekilde kendi uygulamasının da özgürlüğünü kaybetmesini istemeyen Stallman, GPL lisansını yazdı ve GNU Emacs, GPL ile lisanslanan ilk uygulama oldu.

1991'de, GPL lisansının özgürlüğünden faydalanan bir takım farklı geliştiriciler Lucid Emacs'i türetti. Daha sonradan XEmacs ismini alan bu uygulama özgür yazılım tarihindeki en büyük çatallanmaya sebep oldu. GNU Emacs ve XEmacs, 2006 yılı itibarıyla halen kullanılmakta olan en yaygın iki emacsdir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Emacs
Maceraya hazır mısın! Bir BSD almaz mısın?