Gönderen Konu: Tamamen Özgür Linux Dağıtımları  (Okunma sayısı 4092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
  • Dağıtım: Debian, Linux Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik: NVIDIA & Intel
  • İşlemci: i7-4700MQ
  • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz
Tamamen Özgür Linux Dağıtımları
« : Temmuz 10, 2010, 01:05:43 »
Özgür yazılım konusunda çarpıcı bir listeyi www.gnu.org adresinde bulabilirsiniz. FSF, tamamen özgür yazılımlardan inşa edilen dağıtımların bir listesini yapmış.

Tam Özgür Linux Dağıtımları

Özgür Yazılım Derneği (FSF) tarafından tamamen özgür  GNU/Linux dağıtımları listelendi.Bu listede bilinen dağıtımlar yok ama bünyelerinde özgür olmayan,kapalı hiç bir kod,yazılım barındırmıyor.Hatta bu listede GNU felsefesine bağlılıyla ünlenen en ünlü Linux dağıtımı “Debian GNU/Linux” dahi yok.Zaten daha önce Richard Stallman Debian’ı kernele non-free kodlar eklemekle ve artık özgürlüğüne bir leke koymakla ağır bir şekilde eleştirmişti.Debian geliştiricileri dahi bu eleştiriyi haklı bulmuş, bunun büyük bir yanlış olduğunu kabullenmişlerdi. Fakat Debian’ın bu yanlışlıktan kurtulmanın en büyük sorunu büyük ve hantal yapısı. Umarız en kısa zamanda Debian bu listeye eklenir.

Tamamen Özgür Linux Dağıtımları :

# BLAG, BLAG Linux, Fedora tabanlı özgür bir GNU/Linux dağıtımı.
# Dragora, bağımsız,sadeliği ve basitliği amaçlayan GNU/Linux dağıtımı.
# Dynebolic,Özel olarak ses ve video montaj araçlarıyla gelen bir GNU/Linux dağıtımı.
# gNewSense, Debian ve Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı.
# Kongoni, Afrika kökenli özgür GNU/Linux dağıtımı.
# Musix GNU+Linux, Knoppix tabanlı ve özel ses montaj araçlarıyla gelen GNU/Linux dağıtımı.
# Trisquel, kullanıcı kitlesi olarak ev,okul ve küçük ölçekli kullanıcıların ihtiyaçlarını temel alan GNU/Linux dağıtımı.
# Ututo, Gentoo tabanlı GNU/Linux dağıtımı. Bu dağıtım tamamen Özgür olan ilk Linux dağıtımı.
# Venenux, KDE Masaüstü ile birlikte bir dağıtım.

linux.piesso.com

gnu.org

« Son Düzenleme: Ağustos 26, 2016, 18:12:04 Gönderen: fortran »

Çevrimdışı debianist

• Üye
  • **
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
Ynt: Tamamen Özgür Linux Dağıtımları
« Yanıtla #1 : Haziran 26, 2014, 03:31:24 »
Allah Allah, ilk defa duyuyorum benim bildiğim linux'un bütün dağıtımları tamamı ile açık kaynaktan oluşuyor. Böyle değil miymiş ? Bildiğim hiç bir dağıtım bu listede yok şaşırdım şuan.
dcf6c14397c9f1286be2ffefd322061b

En büyük derdimiz derdimizi anlatamamaktan

Çevrimdışı alorak

• Ağır üye
  • Debianist
    • Pardus Forum
  • Dağıtım: Debian 9
  • Masaüstü: XFCE
« Yanıtla #2 : Haziran 26, 2014, 07:43:45 »
Allah Allah, ilk defa duyuyorum benim bildiğim linux'un bütün dağıtımları tamamı ile açık kaynaktan oluşuyor. Böyle değil miymiş ? Bildiğim hiç bir dağıtım bu listede yok şaşırdım şuan.

Ya aslında linuxçular bu noktada biraz bölünüyor. Ücretsiz ama kapalı kaynak(derlenmiş ve kaynağı yok) kod içeren herhangi bir paket olduğu durumda tamamen özgür olmadığı söyleniyor. Debian gibi dağıtımlar da özellikle bundan kaybediyorlar bu standardı.

Özgürlük için...

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #3 : Haziran 26, 2014, 12:27:44 »

Basit bir örnek verelim debianist. Sözgelimi Adobe Flash Player, özgür bir yazılım değildir. Bu nedenle yukarıdaki listede yer alan dağıtımlar, kesinlikle Adobe Flash Player kullanmazlar. Ama diğer pek çok dağıtım kullanıyor, dolayısıyla da özgür yazılım felsefesine aykırı hareket etmiş oluyorlar. Yine basit bir örnek, bir zamanlar Qt, özgür bir yazılım değildi. Ancak, Qt; özellikle KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile dikkatleri üzerine çekmişti. Yani GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamı, özgür olmayan bir araç takımını kullanıyordu, doğallıkla bu hoş karşılanmadı. Buna tepki olarak GTK+ kullanarak GNOME masaüstü geliştirilmeye başlanmıştır. Trolltech, bu tepkilere karşı Qt’yi QPL denen, GPL benzeri bir lisansla yayınlamış, ancak, özgür yazılım savunucuları Trolltech’e Qt’yi GPL lisanslı olarak dağıtmasını dayatmıştır. Dördüncü sürümle birlikte Windows için de GPL lisansıyla dağıtılmaya başlanan Qt; Trolltech firmasının Nokia tarafından satın alınmasından sonra, 4.5 sürümünden itibaren LGPL lisansı altında dağıtmaya başlanmıştır. GNU/Linux böyle bir şeydir. Ne var ki çoğu GNU kullanıcısı, Stallman'ın dediği gibi GNU'yu hiç duymamıştır. :D

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #4 : Haziran 26, 2014, 15:30:24 »

Konuya ilişkin olarak, ayrıca, şu yazıyı ve Belgeler bölümümüzdeki benzer yazıları incelemeni öneririm.

Çevrimdışı debianist

• Üye
  • **
« Yanıtla #5 : Haziran 26, 2014, 19:37:31 »
Alıntı
Basit bir örnek verelim debianist. Sözgelimi Adobe Flash Player, özgür bir yazılım değildir. Bu nedenle yukarıdaki listede yer alan dağıtımlar, kesinlikle Adobe Flash Player kullanmazlar. Ama diğer pek çok dağıtım kullanıyor, dolayısıyla da özgür yazılım felsefesine aykırı hareket etmiş oluyorlar. Yine basit bir örnek, bir zamanlar Qt, özgür bir yazılım değildi. Ancak, Qt; özellikle KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile dikkatleri üzerine çekmişti. Yani GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamı, özgür olmayan bir araç takımını kullanıyordu, doğallıkla bu hoş karşılanmadı. Buna tepki olarak GTK+ kullanarak GNOME masaüstü geliştirilmeye başlanmıştır. Trolltech, bu tepkilere karşı Qt’yi QPL denen, GPL benzeri bir lisansla yayınlamış, ancak, özgür yazılım savunucuları Trolltech’e Qt’yi GPL lisanslı olarak dağıtmasını dayatmıştır. Dördüncü sürümle birlikte Windows için de GPL lisansıyla dağıtılmaya başlanan Qt; Trolltech firmasının Nokia tarafından satın alınmasından sonra, 4.5 sürümünden itibaren LGPL lisansı altında dağıtmaya başlanmıştır. GNU/Linux böyle bir şeydir. Ne var ki çoğu GNU kullanıcısı, Stallman'ın dediği gibi GNU'yu hiç duymamıştır. :D

Verdiğiniz makaleleri okuyacağım fortran, burası tartışma için uygun yer mi bilmiyorum ama;

GNU'nun açılımı "GNU Unix değildir" değil midir ?
"Özgür yazılım bir özgürlük meselesidir, fiyat değil" bunu anlayabiliyorum, özgür bir yazılım ücretli olabilir de, ücretli olmayan bir yazılım özgür olmayabilir de.
Bu konuda düşüncelerim yanlışsa beni düzeltin lütfen.

Peki kafamdaki karmaşıklıkları düzeltmek için aslında mantıken bir parça bile özgür olmayan, kodlarını açıp bakamayabileceğimiz programlar olan özgür yazılımın dört kuralından herhangi birine bile uymayan (0,1,2,3. kural) bir dağıtıma "özgür" diyebilirmiyiz ? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Ben özgür denilemez kanısındayım amacımız tabii ki linux veya debianı veya başka bir dağıtımı taşlamak değil -ki onları çok seviyoruz  :)- , (doğruluk açısından) yukarıdaki listenin dışındaki dağıtımlara "özgür yazılım" diyebilir miyiz ?
« Son Düzenleme: Haziran 26, 2014, 19:39:26 Gönderen: debianist »

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #6 : Haziran 27, 2014, 11:07:29 »
Peki kafamdaki karmaşıklıkları düzeltmek için aslında mantıken bir parça bile özgür olmayan, kodlarını açıp bakamayabileceğimiz programlar olan özgür yazılımın dört kuralından herhangi birine bile uymayan (0,1,2,3. kural) bir dağıtıma "özgür" diyebilirmiyiz ? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Ben özgür denilemez kanısındayım amacımız tabii ki linux veya debianı veya başka bir dağıtımı taşlamak değil -ki onları çok seviyoruz  :)- , (doğruluk açısından) yukarıdaki listenin dışındaki dağıtımlara "özgür yazılım" diyebilir miyiz ?

Hayır, söz konusu kurallara uymayan bir yazılıma özgür yazılım diyemeyiz. Bakın, burada özgür yazılımın tarifi gayet açık biçimde yapılmıştır. Kişi diyor ki "işte, adam kodlarını açmış, açık kaynak kodlu bir yazılım. Bu, bizim için uygun değil mi?" Hayır, değil. Kodlar açık ama yazılım kurallara aykırı. Nedir o kurallar?

• Herhangi bir amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü (0 numaralı özgürlük).
  • Her ne istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını ögrenmek ve onu değiştirme özgürlüğü (1 numaralı özgürlük). Yazılımın kaynak koduna ulaşmak, bu iş için önkoşuldur.
  • Kopyaları dağıtma özgürlüğü. Böylece komşunuza yardım edebilirsiniz (2 numaralı özgürlük).
  • Tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde programı geliştirme ve geliştirdiklerinizi (ve genel olarak değiştirilmiş sürümlerini) yayınlama özgürlüğü (3 numaralı özgürlük). Kaynak koduna erişmek, bunun için bir önkoşuldur.

Bunlar olmadan özgürlükten söz edilemez. Yukarıdaki dağıtımlar, gnu.org'da Özgür GNU/Linux dağıtımları (Free GNU/Linux distributions) adıyla listelenmişlerdir. Çünkü içeriklerinde özgür olmayan bir tane bile yazılım yoktur. Onlardan biri olan gNewSense'in konu hakkındaki görüşleri şöyledir.

Alıntı
Neden %100 özgür yazılımdan oluşmuş bir işletim sistemi kullanmaya özen gösterelim? Kurulumun neredeyse tamamının özgür olması yeterli değil mi? Eğer kendi özgürlüğüne değer veriyorsan değil.

Özgür Yazılım Hareketi yazılım kullanıcılarının özgürlüğünü kazanmak için kuruldu. Ondan ayrılan Açık Kaynak ise özgürlüğün değerini önemsizleştirmek için kuruldu. Her ne kadar bu fark hafif gibi gözükse de, büyük sonuçlar doğuruyor ve bu da onun bir örneği.

Açık Kaynak'ın hedefi teknik üstünlüktür, ama özgür olmayan yazılım içeren bir GNU/Linux dağıtımı(*) Açık Kaynak standartlarınca kabul edilebilir. Açık Kaynak'ın hedefi özgürlük olmadığı için, bazı Açık Kaynak destekleyicileri özgür olmayan yazılımı takdir bile edebiliyorlar. Açık Kaynak her yazılım kullanıcısını topluluğun bir parçası olarak görmüyor, birincil olarak yazılımı geliştirebilecek kullanıcılarla ilgileniyor. Özgür olmayan yazılımın kolaylığını insanların, kültürün ve topluluğun üzerine yerleştirmenin yüzeyselliği Açık Kaynak ve Özgür Yazılım Hareketi'nin ana farkı; Özgür Yazılım özgürlüklerin kaybından endişeliyken, Açık Kaynak değil.

Özgür Yazılım Hareketi'nde olan bizler, tüm yazılım kullanıcılarının özgürlüğünü aynı önemde görüyoruz. Özgür Yazılım Hareketi, GNU/Linux işletim sistemi gibi başarılara imza attı. Hedef özgürlük ve başarı tamamen özgür yazılımdan oluşan modern bir bilgisayar işletim sistemi. Özgür GNU/Linux sistemi yazılım kullanıcılarının karşılıklı yardımlaşma, paylaşma ve işbirliğine dayalı özgür bir topluluğa sahip olmalarını sağlıyor.

Özgürlüğü kurmaktaki başarımız, onu kaybetmeyeceğimizi güvence etmiyor. Yazılım özgürlüğü sorununu ifade etmeli ve kullanıcıların özgürlüğünü savunmalıyız. Kısmi özgürlük hiç olmamasından iyidir ancak siz daha fazlasını hak ediyorsunuz. Özgür ve özgür olmayan yazılımın karışımı hiç özgür olmayan bir sistem kullanmaya göre bir gelişmedir, ama sizi tamamen özgürlüğe kavuşturmaz. Varolan özgür yazılım sizi, eğer özgür olamayan yazılım da kullanıyorsanız, özgürleştirmeyeceği için, biz özgür olmayan yazılımı reddediyoruz ve sadece özgür yazılım kullanıyoruz. Eğer siz de özgürlüğe değer veriyorsanız, lütfen bize ahlaksız ve toplum karşıtı özgür olmayan yazılımın sosyal düzenine karşı mücadelemizde, ilkesel olarak özgürlük için direnip özgür olamayan yazılımı reddeden bir GNU/Linux dağıtımı kullanarak katılın.

“[Açık Kaynak] GNU/Linux gibi bir özgür işletim sistemini asla geliştirmezdi, çünkü öylesi bir şeye sahip olmanın önemini hissetmezdi. GNU/Linux'un özgür bir işletim sistemi olarak varolmasının sebebi onu hissedenledir.” --Richard Stallman

(*) Bir GNU/Linux dağıtımı, Linux'u çekirdek olarak kullanıp genellikle içinde bir paket yönetim sistemi olan belli bir yazılım düzeninden oluşan ve bir kullanıcı tabanını kapsayan GNU sistemidir. Çekiciliği bir kullanıcı tabanının getirdiği kolay kullanım, yönetim ve sorun giderilmesindedir. Ayrıca bir GNU/Linux dağıtımının yönü de insanlar için önemlidir; örneğin gNewSense'in kesin bir şekilde tüm özgür olmayan yazılımları reddetme ilkesi vardır.

wiki.gnewsense.org

Dolayısıyla diğer dağıtımların az ya da çok özgür olmayan yazılımlarla malul olmaları sebebiyle bu klasmanın dışında kalmalarından daha doğal ne olabilir ki? Debian, içeriğindeki özgür olmayan yazılımları temizlemeye çalışmaktadır. Umarım en kısa zamanda bu işi başarıyla bitirir. Sanırım o zaman Pardus, kendisine başka bir taban arayacaktır. ;D

Çevrimdışı debianist

• Üye
  • **
« Yanıtla #7 : Haziran 27, 2014, 20:00:21 »
Teşekkürler fortran kafamda bir kaç soru işareti kalsa da genel olarak beni aydınlattınız  :)

Çevrimdışı hwpplayer1

• Deneyimli üye
    • hwpplayer1 Free Software and GNU/Linux Blog
« Yanıtla #8 : Aralık 31, 2014, 15:23:06 »
Ben Trisquel GNU/Linux  ( ya da GNU/Linux Trisquel 7 ) kullanıyorum sanal makinemde , görme engelliler için sesli yanıt sistemi çok güzel.Tabi geliştirilebilir.İlerde bu projeye katılmayı düşünebilirim.Özgür yazılım ve özgür donanım ikisi de gerekli.En alt seviyeden en üst seviyeye kadar yani donanım da dahil olmak üzere BIOS'tan Kernel'e , işletim sisteminden uygulamalara kadar her şey özgür olmalı.Teşekkürler.

http://www.gnu.org/distros/free-distros.html ,
http://trisquel.info/
« Son Düzenleme: Aralık 31, 2014, 15:30:17 Gönderen: hwpplayer1 »
özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum ...

ahmet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 27, 2015, 05:19:34 »
GNU nun listesindeki dağıtımlardan birine yada buna en yakın olan debianı kullanmak istiyoru. Fakat sürücü sorunlarıyla nasıl başaçıkacağımı bilmiyorum. Yazılım konusun bilgim yok. Kurulum yapmak program kurup kaldırmak dışında. notebook hem işlemci entegre hemde harici ekran kartı barındırmakta. Bunuda geçtim wifi sürücüleri sorununu nasıl çözebilirim.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #10 : Nisan 27, 2015, 14:21:29 »
GNU nun listesindeki dağıtımlardan birine yada buna en yakın olan debianı kullanmak istiyoru. Fakat sürücü sorunlarıyla nasıl başaçıkacağımı bilmiyorum. Yazılım konusun bilgim yok. Kurulum yapmak program kurup kaldırmak dışında. notebook hem işlemci entegre hemde harici ekran kartı barındırmakta. Bunuda geçtim wifi sürücüleri sorununu nasıl çözebilirim.

ahmet Bey, ben masaüstü bilgisayarımda Trisquel kullanıyorum. Daha önce de gNewSense kullanıyordum. Yıllardır başta ekran kartı olmak üzere sürücü kurma ihtiyacı duymadım. Yalnızca yazıcı kullanımı için zorunlu olarak sürücü gerekli olmuştur, bunun dışında, GNU/Linux sürücüye ihtiyaç duymaz. O da belirli prosedürler içinde kurulur. Yazıcı sürücüsü için şurayı inceleyebilirsiniz. Tabii tercih sizin, değerlendirmeyi kendiniz yapacaksınız. Bazı wifi aygıtlarında sorun yaşanır mı bilmiyorum, ben yaşamadım. Ancak Wicd gibi elemanlarla sorununuzu çözebilirsiniz. Trisquel ile başlayın derim. Zaten live CD'dir. Kurmadan denemeniz mümkündür. Selamlar.

ahmet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 28, 2015, 03:08:53 »

ahmet Bey, ben masaüstü bilgisayarımda Trisquel kullanıyorum. Daha önce de gNewSense kullanıyordum. Yıllardır başta ekran kartı olmak üzere sürücü kurma ihtiyacı duymadım. Yalnızca yazıcı kullanımı için zorunlu olarak sürücü gerekli olmuştur, bunun dışında, GNU/Linux sürücüye ihtiyaç duymaz. O da belirli prosedürler içinde kurulur. Yazıcı sürücüsü için şurayı inceleyebilirsiniz. Tabii tercih sizin, değerlendirmeyi kendiniz yapacaksınız. Bazı wifi aygıtlarında sorun yaşanır mı bilmiyorum, ben yaşamadım. Ancak Wicd gibi elemanlarla sorununuzu çözebilirsiniz. Trisquel ile başlayın derim. Zaten live CD'dir. Kurmadan denemeniz mümkündür. Selamlar.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Debian ve Trisquel kurup kullandım, dene maksatlı. Gerek notebook üzerinde bulunan atheros chipsetli wifi gerekse ralin chipsetli usb wifi i tanımadı. Ekran kartı sürücüsüne gelirsek hem i7 işlemci üzerinde bulunan hemde harici nvdia gt840m olmak üzere iki ekran kartı bulunmakta. Yanlış biliyorsam düzeltin ama sürücü olmazsa nvidia ekran kartı atıl durumda kalacak. Bu durumda notebook u alırkan tercih sebeplerim arasında olan ekran kartından faydalanamayacağım.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #12 : Nisan 28, 2015, 09:53:24 »
Hayır,  ekran kartı atıl kalmaz. Sistem, kartı gereği gibi kullanır. Yalnız Compiz gibi yazılımlar kullanmak isterseniz, ekran kartı sürücüsünü de kurmak zorunda kalırsınız. Ancak bilgisayarınızda çift ekran kartı varsa, doğrudan ekran kartı  sürücüsü kurmamalı, Bumblebee kurmalısınız. Wifi aygıtının sürücüsünü bulup problemi çözebilirsiniz.

Çevrimdışı novek

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #13 : Aralık 16, 2015, 15:51:26 »
debian işletim sisteminin bazı bolumleri kapalı kaynak kod mu? tam anlayamadımda
eger bazı bolumleri kapalı kaynak kod ise bu kod içerisinde bazı kötü niyetli kodlar olabilir mi? (ornegin hukumetin kullanıcıların ne yaptıgını izleyen bir kod gibi )
böyle birşey mi?

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #14 : Aralık 16, 2015, 17:33:05 »
debian işletim sisteminin bazı bolumleri kapalı kaynak kod mu? tam anlayamadımda
eger bazı bolumleri kapalı kaynak kod ise bu kod içerisinde bazı kötü niyetli kodlar olabilir mi? (ornegin hukumetin kullanıcıların ne yaptıgını izleyen bir kod gibi )
böyle birşey mi?

Hayır novek, Debian'ın içerdiği yazılımlar arasında kötü niyetli kodlar olamaz. Ancak, Debian %100 bir özgür GNU/Linux dağıtımı değildir. Basitçe şöyle açıklayalım. Mesela yukarıdaki GNU/Linux dağıtımlarında unrar programını kullanmanız mümkün değildir. Depoları da bu yazılımı içermez. Ama Debian'da kullanabilirsiniz. Ya da yukarıdaki listede yer alan dağıtımlarda, Adobe Flash Player kullanılmaz ama Debian'da Adobe Flash Player kullanabilirsiniz. Bu nedenle Debian henüz %100 bir özgür dağıtım değildir. Bu konuda şu yazıyı inceleyebilirsiniz. Ayrıca, yazılımlar için çok sayıda farklı lisans kullanıldığından özgür yazılıma makul bir tanım getiren yönergeler için burayı inceleyebilirsiniz.