Gönderen Konu: Ian Murdock hayatını kaybetti  (Okunma sayısı 3842 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
  • Dağıtım: Debian, Linux Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik: NVIDIA & Intel
  • İşlemci: i7-4700MQ
  • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz
Ian Murdock hayatını kaybetti
« : Aralık 30, 2015, 23:41:16 »
Benim de gündelik yaşamımda önemli yer sahibi, Ubuntu dahil birçok GNU/Linux dağıtımının temeli ve en önemli özgür yazılım projelerinden biri olan Debian projesinin kurucusu Ian Murdock hayatını kaybetti.

Olayın detayları şu an için tam olarak bilinmiyor fakat Ian'ın dün attığı tweetlere bakıldığında, polis zorbalığına maruz kaldığı anlaşılıyor.

Başta Debian olmak üzere tüm özgür yazılım topluluklarına başsağlığı diliyorum.

onur.im

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
Debian projesi, Ian Murdock’un ölümüyle yasta
« Yanıtla #1 : Aralık 31, 2015, 07:25:35 »

28 Nisan 1973 yılında Almanya’nın Konstanz kentinde doğan Ian Murdock, 28 Aralık 2015’te, 42 yaşında hayatını kaybetti. Debian projesi, Ian Murdock’un ölümüyle yasta. “Debian” adını verdiği açık kaynak kodlu özgür yazılım projesinin kurucusu ve baş geliştiricisi olan Ian Murdock; Debian Manifestosunu 1993 yılında Purdue Universitesi’nde bir öğrenciyken yazmıştı. Yine aynı üniversitede 1996 yılında bilgisayar bilimleri konusunda lisans derecesi kazanmıştı. GNU/Linux ve özgür yazılıma gönül veren Ian Murdock’un teknoloji topluluğuna büyük katkıları oldu. Linux Vakfı’nın CTO’su, Sun Microsystems’in üst düzey lideri ve en son ExactTarget’de Platformlar Başkan Yardımcısı olarak büyük hizmetler veren Murdock için Debian topluluğu buraya bir anmalık gönderdi.

Ubuntu dahil pek çok GNU/Linux dağıtımının temeli ve en önemli özgür yazılım projelerinden biri olan Debian projesinin kurucusu Ian Murdock’un hayatını kaybetmesine ilişkin ayrıntılar, şu an için tam olarak bilinmiyor. Ancak, Ian’ın önceki gün attığı tweetler incelendiğinde kimi sonuçlara ulaşılabileceği ve fakat Ian’ın ailesinin gizliliğe saygı istediği söyleniyor. Başta Debian projesi olmak üzere tüm özgür yazılım topluluklarına başsağlığı diliyoruz. Konuya ilişkin ayrıntıları bu blogdan okuyabilirsiniz.

Ian Murdock’un kendi boguna uzun zamandır yazmadığı, ancak 28 Aralık pazartesi günü gönderdiği son tweetlerinde 27 Aralık’ta, bir polis memuruna saldırmakla suçlandığından ve bir tutuklanma girişiminde bulunulduğundan söz ediyor. Daha sonra blokta polisle bir arbede yaşandığı ve polisin kendisini cezaevinde bir hücreye koyduğu söyleniyor. Murdock, o gün 25.000 $ ödenerek kurtarılmış ama ertesi gün ölmüş. Onun Twitter hesabı da akabinde devre dışı bırakıldı. Ailesi bu zor dönemde mahremiyetlerine saygı gösterilmesini istiyor. Ian Murdock’un son tweetlerini aşağıdaki resimde ya da burada görebilirsiniz. Buradan ve şuradan da .txt olarak edinebilirsiniz.

İlginç bir ayrıntı da şu: Ian Murdock’un hayatını kaybettiği gün Linus Torvalds‘ın doğum günüydü.

Ve 1 Ocak 2016’da debian.org, “Mourning Ian Murdock” başlıklı yazıyı yayımladı. Yazıda Ian Murdock’un yalnızca Debian’ın kurucusu değil, aynı zamanda pek çok kişinin dostu ya da akıl hocası olduğu; bu nedenle onu, içtenlikle özleyecekleri ifade ediliyor. Debian Projesinin bu üzücü haberle, bu konudaki yayınları ertelediği, ancak yakında debian-e-posta listesi ve web sitesinde yayımlanacak özel bir duyuru hazırlandığı belirtiliyor.

getgnu.org

« Son Düzenleme: Ocak 02, 2016, 14:55:56 Gönderen: fortran »

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
    • İlledelinux
  • Dağıtım: Kanotix
  • Masaüstü: Openbox
  • Grafik: NVIDIA GeForce 9400 GT
  • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 6000+
  • RAM: 4 GB
Ynt: Ian Murdock hayatını kaybetti
« Yanıtla #2 : Aralık 31, 2015, 09:41:16 »
Modern iletişim dünyasında onun sayesinde özgürlügü yaşıyoruz, özgürlük damarımızın büyük bir parçasını kaybettik, ancak polis tartaklaması dogruysa üzüntümüz daha derindir,  bizlere aşıladıgı ve yaşattıgı özgürlük anlayışı asla ölmeyecektir, huzur içinde yatsın...

Çevrimdışı karasu

• Deneyimli üye
  • Dağıtım: Debian
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik: GTX 770 & R7 360
  • İşlemci: AMD 8350
  • RAM: 32GB 1600 @1333
« Yanıtla #3 : Aralık 31, 2015, 12:09:00 »
kendisini saygıyla anıyorum. polislere karşı olan düşüncelerim bir kat daha arttı.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #4 : Aralık 31, 2015, 16:10:08 »
Polis konusunun altı ciddi bir biçimde çiziliyor.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #5 : Aralık 31, 2015, 17:16:04 »
Mesaja eklemeler yaptım, yeniden okumanızda yarar var.

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
    • İlledelinux
« Yanıtla #6 : Aralık 31, 2015, 17:49:32 »
@fortran verdigin adreslerden tam olarak bir şey çıkaramadısam da bazı ipuçları var.
Lan Murdock, polisten iki defa dayak yemesine ragmen kefaletle serbest bırakılması irdelenmesi gereken bir nokta.
Mesajında sürekli intihar kelimesi geçiyor,  bir de tecavüzden bahsediyor ve kariyerinin bittigini söylüyor, fakat bunu söylerken de bundan sonra polisle mücadele edecegini söylüyor, mücadele ve intihar birbirine zıt anlamlardır...

Benim bu karışık ortamdan tahminim şöyle, zanedersem Lan Murdock bir tecavüz iftirasına ugradı ve bu iftirayı kaldıramadı diye düşünüyorum...

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #7 : Aralık 31, 2015, 17:55:47 »
@fortran verdigin adreslerden tam olarak bir şey çıkaramadısam da bazı ipuçları var.
Lan Murdock, polisten iki defa dayak yemesine ragmen kefaletle serbest bırakılması irdelenmesi gereken bir nokta.
Mesajında sürekli intihar kelimesi geçiyor,  bir de tecavüzden bahsediyor ve kariyerinin bittigini söylüyor, fakat bunu söylerken de bundan sonra polisle mücadele edecegini söylüyor, mücadele ve intihar birbirine zıt anlamlardır...

Benim bu karışık ortamdan tahminim şöyle, zanedersem Lan Murdock bir tecavüz iftirasına ugradı ve bu iftirayı kaldıramadı diye düşünüyorum...

Maalesef durum çok korkunç görünüyor Vedat Kılıç. Bakalım ortaya neler çıkacak.. :-[

Çevrimdışı Toor

• Kıdemli üye
  • Dağıtım: Debian 9 Stretch
  • Masaüstü: LXDE
  • Grafik: Intel HD Graphics
  • İşlemci: Intel P6100 2.0 GHZ
  • RAM: 2 GB
« Yanıtla #8 : Aralık 31, 2015, 20:14:31 »
Ölümü şaibelerle dolu, çok acı bir ölüm. Debian başta olmak üzere bize kazandırdığı birçok şeyle beraber ilelebet yaşayacaktır.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #9 : Ocak 01, 2016, 12:09:19 »
Alıntı
Debianın kurucusu ve ana geliştiricisi Ian Murdock vefat etmiş. Ölmeden kısa bir süre önce twitterdan cinayet işleyeceğini söyleyip polislere nefret dolu şeyler yazmış. İnternette neden öldüğü ile ilgili bir bilgi bulamadım.

Alıntı
intihar ettiği söyleniyor.

İlginç şeyler yazılıp çizilmeye devam ediyor.

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
    • İlledelinux
« Yanıtla #10 : Ocak 01, 2016, 13:38:04 »
http://linux.slashdot.org/story/15/12/30/1938222/debian-founder-ian-murdock-has-died

İngilizce bilen arkadaşlar bu adreste derin bir tartışma ortamından bir şeyler çıkarabilir...

Yeni bulgularım.
Lan Murdock özellikle suç işlemeye kışkırtılmış, üzerine 10 adet suç yüklenmiş, bunların içinde hırsızlık da var, özellikle çağdışı ve insanlara işkence edilen bir yere atılmış, orada kendisine olmadık hakaretler yapılmış, 10 saat kaldıgı bu yerde gördügü igrenç manzaralar karşısında ırkçılıgın polis teşkilatında sürdügünü gözlemlemiş...

Polisin bu denli rahat hareket etmesi, iftiralar, dayak, hakaret, ırkçılık, işkencehaneler bütün bu yaşanan acı olaylardan sonra aile ve çevresinden halen bir açıklama olmadıgını da göz önüne aldıgımızda bizi şöyle bir noktaya getiriyor; özgürlüge darbe vurma adına devlet veya devlet kadar kudretli birileri özgürlügün liderlerinden birini ya lekelemeliydi ya da yok etmeliydi.
Bu şekil baglarsak ki, öyle görünüyor Lan Murdock'un sadece yaşamı değil, ölümü de özgürlük ugruna oldu...

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
Basın yayın dünyası konuyu nasıl ele almış?
« Yanıtla #11 : Ocak 01, 2016, 18:16:17 »
Biraz da basın yayın dünyası konuyu nasıl ele almış, ona bakalım isterseniz. İlk yazı webtekno.com'dan.

Açık Kaynak Dünyasının En Önemli İsimlerinden Ian Murdock, Evinde Ölü Olarak Bulundu!

1996 yılında yayınladı Linux dağıtımı Debian ile adını açık kaynak dünyasının en önemli kişileri arasına yazdıran Ian Murdock, evinde ölü olarak bulundu.

Ian Murdock, eşi Debra ile kendi ismi Ian’ı birleştirerek oluşturduğu GNU/Linux açık kaynaklı özgür yazılım projesi olan Debian’ı önce 1993 yılında üniversite öğrencisi olduğu sırada duyurmuş, daha sonra 1996 yılında yayınlamaya başlamıştı. İşte bu tarihten itibaren adını açık kaynak dünyasının en önemli isimleri arasına yazdıran Ian Murdock, pazartesi günü evinde ölü olarak bulundu.

Ölüm sebebi henüz belli olmayan Ian Murdock’ın ölümüyle ilgili Reddit’te ciddi tartışmalar var. Forumdaki nüyük bir kitle, Ian Murdock’ın öldürülmüş olabileceğini düşünüyor. Buna sebep olarak Murdock’ın 29 Aralık tarihinde polisler tarafından gözaltına alınması gösteriliyor. Ayrıca Murdock’ın polisler tarafından şiddete uğradığına dair tweet’ler atması ve ‘hayatım boyunca bu konunun takipçisi olacağım’ demesi, iddiaların gerçekliğini destekler nitelikte. Murdock’ın bu tweet’leri attıktan sonra tüm tweet’leri silinmiş ve hesabı da kapanmış. Bunun normal bir durum olmadığını belirten başka bir grup ise Murdock’ın hesabının çalındığını ve konunun saptırılarak olduğundan farklı görünmesinin sağlandığını savunuyor.

Tüm bu iddialar Ian Murdock’ın tekrar geri dönmesini elbette sağlamayacak. Olayın hukuksal boyutuyla ilgili bir gelişme yaşandığı taktirde sizleri bilgilendireceğiz. Ian Murdock ve Debian'la ilgili geniş çaplı bilgiye şuradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

webtekno.com

Bu yazı da webrazzi.com'dan.

Ünlü Linux dağıtımı Debian’ın kurucusu Ian Murdock vefat etti

1993 yılında henüz Purdue Üniversitesi’nde öğrenciyken duyurduğu ardından 1996 yılında yayınladığı Linux dağıtımı Debian ile açık kaynak camiasının en önemli profillerinden biri olan Ian Murdock, pazartesi günü evinde ölü olarak bulundu.

Eşi Debra ve kendi ismi Ian’ı birleştirmesiyle ismini verdiği popüler Linux dağıtımı Debian ile daha çok tanınan Ian Murdock son olarak geçtiğimiz aylarda Docker‘a katılmıştı. Daha öncesinde Sun Microsystems’de ve Linux Foundation’da CTO olarak görev yapan Ian Murdock’ın ölüm sebebi ise henüz net olarak bilinmiyor.

Hacker News‘te ve Reddit‘te tartışılan en önemli konu ise Ian Murdock’ın intihar mı ettiği yoksa uğradığı şiddet sonucu mu hayatını kaybettiği. Bunun sebebi ise Ian Murdock’ın 29 Aralık’ta polisler tarafından göz altına alınması. Gözaltında alındığında polisler tarafından şiddete uğradığına dair tweetler atan Ian Murdock bu konunun hayatı boyunca takipçisi olacağını belirtmiş ve evine kadar onu takip eden polisler tarafından ikinci kez gözaltına alınarak şiddete uğradığını belirten tweetler atmış. Ancak söylenene göre daha sonrasında bu tweetleri silmiş ve hesabını kapatmış.

Bir başka grup ise Ian Murdock’n twitter hesabının çalındığını belirterek konunun amacından saptırıldığını ve bu yazılanların doğru olmadığını savunuyor. Tüm bu tartışmalar bir yana, asıl bilinen gerçek ise açık kaynak camiasının çok önemli bir ismini kaybettiği.

webrazzi.com

Zaman gazetesi ise konuyu şu biçimde işlemiş:

Linux Debian projesinin sahibi Ian Murdock, evinde ölü bulundu

Eşi Debra ve kendi ismi Ian'ı birleştirerek ismini verdiği popüler Linux dağıtımı Debian Linux'u oluşturan Ian Murdock, bilinmeyen bir nedenle evinde ölü bulundu. 28 Nisan 1973 yılında Almanya'nın Konstanz kentinde doğan  Murdock, “Debian” adını verdiği özgür yazılım projesinin kurucusu ve baş geliştiricisi olarak açık kaynak camiasının en önemli profillerinden biri haline gelmişti.

1993 yılında henüz Purdue Üniversitesi'nde öğrenciyken duyurduğu, ardından 1996 yılında yayınladığı Linux dağıtımı ile ön plana çıkan Ian Murdock, son olarak geçtiğimiz aylarda yazılım geliştiriciler için açık kaynaklı sanallaştırma platformu olan Docker‘a katılmıştı. Daha öncesinde bilgisayar parçaları üretimi yapan Sun Microsystems'de ve bir işletim sistemi kuruluşu olan Linux Foundation'da üst düzey teknik yönetici olarak görev yapan Ian Murdock'ın ani ölümü sevenlerini üzdü.

Ubuntu dahil pek çok GNU/Linux dağıtımının temeli ve en önemli özgür yazılım projelerinden biri olan Debian projesinin kurucusu 42 yaşındaki Ian Murdock'un hayatını kaybetmesine ilişkin ayrıntılar, şu an için tam olarak bilinmiyor. Ancak  Murdock'un 29 Aralık'ta attığı tweetler incelendiğinde kimi sonuçlara ulaşılabileceği düşünülüyor.

zaman.com.tr

shiftdelete.net ise konuyu tam da malum utanmaz tutumuna uygun biçimde ele almış. Başlık aynen şu şekilde:

Microsoft’un Rakibi, Evinde Ölü Bulundu!

Bir Linux dağıtımı olan özgür işletim sistemi Debian’ın kurucusu Ian Murdock, evinde ölü bulundu. Açık kaynak kod dünyasına büyük katkı sağlayan yazılımcının ölümü, geriye şüpheler bıraktı.

Açık kaynak kodlu işletim sistemi Debian’ın kurucusu olan Ian Murdok, 28 Aralık 2015’te henüz 42 yaşındayken evinde ölü bulundu. Almanya doğumlu olan Ian Murdock, henüz Purdue Üniversitesi’nde öğrenciyken Debian Manifestosu’nu yazarak adını duyurmaya başladı.

Okumaya değer manifestoya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Debian adı nasıl ortaya çıkmıştı?

En popüler Linux dağıtımlarından biri olan Debian’ın adının nasıl ortaya çıktığını merak edenler için ilginç bir bilgi de; yazılımcının eşi Debra Lynn ve kendisi Ian Murdock isimlerinden esinlenilmesi.

Vefatının ardından nedeni bilinmeyen bir şekilde Twitter hesabı kapatılan Ian Murdock’ın daha önceden kayıt edilmiş tweet’lerine, henüz yok olmadan buradan erişebilirsiniz.

Son olarak Docker adlı projede görev alan Murdock’un resmi sitesine de buradan ulaşabilirsiniz.
Açık kaynak kod dünyasına...

Geride soru işaretleri bırakarak aramızdan ayrılan Ian Murdock için üzgün olduğumuzu belirtir, açık kaynak kod dünyasının üzüntülerini paylaştığımızı belirtmek isteriz.

Not: Konuyla anlamadığımız bir şekilde Ian Murdock ile ilintilendirip, sosyal medya üzerinden eleştiri oklarına maruz kalacağımızı tahmin ettiğimiz için peşin peşin yazalım; Medine'de kalp krizi geçirerek ebediyete uzanan Yeni Akit Genel Yayın Yönetmeni Hasan Karakaya’nın vefatından dolayı, ailesine ve sevenlerine de başsağlığı diliyoruz.

shiftdelete.net

Oldukça enteresan bir yaklaşım.

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
    • İlledelinux
« Yanıtla #12 : Ocak 01, 2016, 18:48:55 »
shiftdelete.net

İsmi yabancı, konuya yabancı, bir ölüm haberinin içine bir başka ölüm başsağlıgını sokuşturuvermiş ve yanlış anlaşılabilir diye de not düşmüş. Madem öyle ikisini ayrı yazacak kadar aklınız yok mu veya ilgi çekmek için saçmalıga ihtiyacınız mı var da böyle abuk-sabuk habercilik anlayışına başvuruyor sunuz!

Ayrıca bırakın haberciligi, ne Debian ne de bir başka linux dagıtımının hiç kimseyle rakip olmadıgını internet dünyasında olan bir çocuk dahi bilir. Yazının başı da kıçı da uslubu da tamamen yüzkarası!...

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #13 : Ocak 01, 2016, 20:16:44 »
İlginç bir ayrıntı da şu: Ian Murdock’un hayatını kaybettiği gün Linus Torvalds‘ın doğum günüydü.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #14 : Ocak 02, 2016, 12:48:46 »
Haberi sürekli güncelliyorum, lütfen zaman zaman kontrol edin.

En son, bunu ekledim:

Alıntı
Ve 1 Ocak 2016’da debian.org, “Mourning Ian Murdock” başlıklı yazıyı yayımladı. Yazıda Ian Murdock’un yalnızca Debian’ın kurucusu değil, aynı zamanda pek çok kişinin dostu ya da akıl hocası olduğu; bu nedenle onu, içtenlikle özleyecekleri ifade ediliyor. Debian Projesinin bu üzücü haberle, bu konudaki yayınları ertelediği, ancak yakında debian-e-posta listesi ve web sitesinde yayımlanacak özel bir duyuru hazırlandığı belirtiliyor.