Gönderen Konu: Linux Dağıtımlarında Temiz Kurulumdan Sonra Olması Gereken Temel Yazılımlar  (Okunma sayısı 485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TRWE_2012

• Üye
  • **
  • GNU Unix;tüm linux dağıtımlarının atası........
    • T.R.W.E-2.0.1.2
  • Dağıtım: GNU Linux Ubuntu
  • Masaüstü: Ubuntu LTS 16.04.03.01 Studio Multimedya Deskop OS (BT versiyon 1.00)
  • Grafik: İntel(R) 965 x86/MMX/SSE2
  • İşlemci: İntel Pentimum(R) Dual CPU T2330@1.6 GHz x 2
  • RAM: 2048
Öncelikle tebrikler.....

Linux Dağtımlarına geçen tüm pc kullanıcıları

Eğer tavsiyelerimi ufekalalık olarak görmezseniz aşağıda sıralayacağım yazılımları yazılım merkezinden kurunuz elinizin altında olsun.

1.Windows için yazılmış yazılımları çalıştırmak için Wine ve Wine Tricks kurunuz.

2.Gene Windows altında yazılım kullanmak için Windows İşletim kurmalıdır.Bunun için bir sanallaştırma yazılımına ihtiyaç var linux altında VirtualBox bu iş için uygun......(eklentileri ile kurunuz ,eklentiler ayrı kuruluyor)

3.Linux altında aynı Windows ortamında çalışan Cclear gibi bir yazılım mevcut....Yazılımın adı BleacBit.

Bu yazılımla genel veya ayrıntılı sistem temizliği yapabilirsiniz.Hatalı kurulmuş yazılım paketlerini temizleme özelliği bile var.

4.Wine'nin PlayOnLinux yazılımıda kurun geliştiriler tarafından bazı windows uygulamalarının linux dağıtımlarına entegeresi buradan yapılıyor.Mesela linux ortamında Microsoft Ofis 2007 paketini kullanmak mümkündür.

Resimde kırmızı ile işaretli olanlar test aşamasında olanlardır.

5.Windows ortamında kullanmaya alışkın olduğumuz Windows Move Maker'in linux karşılığı OpenShot 1.4.3 kurunuz.Video düzenleme yazılımı

6.Sisteminden ekran görüntüsü almak için Xfce4-screenshooter video çekmek için RecordMyDeskop (yazılımla 1 saatlik çekim videosunun mp4 formatlı boyutu yaklaşık 150 MB tecrübe ile sabittir.)

7.Bazen çektiğimiz videoların boyutları çok yüksek olabilir.Youtube yüklenmesi bir o kadar uzun sürecektir.Linux altında HandBrake adlı yazılımla ortalama bir videonun dosya boyutunu hiçbir kalite kaybı olmadan %60 oranında aşağıya çekebiliyorsunuz.avi ve mp4 dosyalarında daha da performanslı...)

Ayrıca Handbrakenin Windows sistemleri için olan sürümü de mevcut....

8.Debian uzantılı kurulum paketleri olan .deb uzantılı dosyaların sisteme otomatik kurulması için Gedebi yazılımını kurabilirsin.Paket bağımlıklarını kendisi otomatik yaparak sisteme kurulmasını sağlıyor.

Yukarıda resimde görüldüğü gibi Amork Müzik Oynatıcının sistemde çalışabilmesi için kırmızı ile gösterilmiş dosya bağımlılıklarına ihtiyacı var.Gedbi bunlar olmadan yazılımı sisteme kurulmasına izin vermiyor.Linux ile yeni tanışan pc kullanıcıları için güzel bir özellik bu....

9.Linux gerçi güvenli bir sistem ama benim windows'dan alışkanlığım olsa gerek kurduğum sistemlere mutlaka bir antivirüs yazılımı kurarım ne olur ne olmaz linux ortamında lider antivirüs yazılımı ClamAntivirüs yazılımıdır.

Yukarıdaki resimde ister terminalden virüs taraması yap (daha hızlı) ister GUI arayüzden tarama yap (daha ayrıntılı)

10.Herzaman sistemimde IDM benzeri  (Windows da FlashGet) bir indirme yöneticisi,bir torrent istemcisi ve de bir FTP istemcisi bulundururum.

Linux IDM eşdeğeri UGet 'tir.

Linux'da Torrent İstemcisi BitTorrent Cilent

Linux'da Ftp İstemcisi FTPZilla Cilent

11.Windows ortamında sistemimize bağlı dahili ve harici diskleri Windows'un sanal disk yöneticisinden yapılırken linux tarafında bu görevi GPated yazılımı üstlenmekte olup başlıca özellikleri

1.Diskleri linux ve Windows dosya sistemlerine göre biçimlendirp bölümleme yapabilir.

Linux Dosya Sistem formatları ext2/ext3/ext4 (en sık kullanılanlar)
Windows Dosya Sistem formatları extFat/Fat32/NTFS

Dahası kaybetilmiş bir bölümden veri kurtarabilir.Tehlikeli bir yazılım olup program root olarak başlatır kendisini ve program başladıktan ana sistem dışında ayrılmış dahili disk bölümleri ve harici usb diskler devredışı bırakılarak disklere üzerinde okuma ve yazma işlemleri yapabilir.

12.Sytanic Paket Yükleyici Yönetim Yazılımı

Bu yazılım ile Ubuntunun veya Mint kendi yükleme merkezinden daha çok debian depolarına ulaşıp dilediğiniz yazılımı;

12.1.Direkt kurarsınız sisteminize...
12.2.Kurulumu sonra yapmak üzere sisteminze deb paketini indirip arşivleyebilirsiniz.
12.3.Yazılım ile hatalı veya eksik kurulmuş yazılımları görsel olarak kaldırabilirsiniz.

Program normal kullanıcı moduda şifre isteyerek açılıyor.

13.Profesonel Disk Yönetim Programı:KDE Disk Yönetimi

Bu yazılım ile diskleri bölebilir birleştirebilir ve SMART durumlarına bakabilirsiniz.

Smart Durumu İyi Disk;

Smart Durumu Riskli Disk

Not:

Bu açılmış konu sürekli genişletilecektir.

TRWE_2012

Daima İleriye.........

Çevrimdışı alorak

• Ağır üye
  • Debianist
    • Pardus Forum
  • Dağıtım: Debian 9
  • Masaüstü: XFCE
Güzel bir yazı olmuş. Ek olarak geliştirici bir insan için genel anlamda "Geany" de eklenebilir bence. Hızlı ve pratik terminal kullanmak için "guake", bütünleşik terminal için "terminator" de olmazsa olmazlarımdan :)

Özgürlük için...

Çevrimdışı karasu

• Deneyimli üye
  • Dağıtım: Debian
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik: GTX 770 & R7 360
  • İşlemci: AMD 8350
  • RAM: 32GB 1600 @1333
eline sağlık @TRWE_2012 ben ktorrenti seviyorum gerçi eski tadı kalmadı torrentin ama yinede iyidir.

Çevrimdışı TRWE_2012

• Üye
  • **
    • T.R.W.E-2.0.1.2
  • Masaüstü: Ubuntu LTS 16.04.03.01 Studio Multimedya Deskop OS (BT versiyon 1.00)
Güzel bir yazı olmuş. Ek olarak geliştirici bir insan için genel anlamda "Geany" de eklenebilir bence. Hızlı ve pratik terminal kullanmak için "guake", bütünleşik terminal için "terminator" de olmazsa olmazlarımdan :)

Bunları demek istiyorsunuz herhalde bende yazılım geliştirme ve tersine mühendislik  faaliyetleri de var ama fazla yoğun değil....

Mesela bir yazılımı beğendim ama gerekli bileşenini bulamıyorum o zaman tersine mühendislik ile gerekli olanı yazılımın makine kodlarından alıp sayısallaştırıp kendim için kullanıyordum.Linux tarafında böyle bir şey yok Allah'tan.....

Linux tarafında önemli olan bana göre kernel update ve konfigirasyon işlemleri......Şu an kullanmakta olduğum Ubuntu 16.04.01 LTS Multimedya Studio sürümünün kernel bileşenleri kendi donanım kaynaklarına göre bir kaç bileşenle derleyip güncelleştirdim.Oldu mu sana UbuntuXP LTS 16.04.02 BT v1.00......

Her neyse aşağıdaki resimsel görüntüler kendi sistemimden

Benim Favorim Gambas (Windows'daki MS Vısual Basıc 6.00'ın benzeri sadece kodlama yapısı farklı)

Diğer favorim Uçbirimin (xfce terminal dışında) Lilyterm.

Bu terminallin diğerlerinden farkı ;

1.Göze hoş gelmesi cam efekti
2.Komutları istenirse farklı renklerde göstermesi
3.Daha çok C diline ağırlık vermesi  (eski unix terminal C komut yapısı)
Ve bir çok uzmansal menü ve ayarlar

Linux kullanıcılarına kesinlikle TAVSİYE ederim.....

« Son Düzenleme: Şubat 19, 2017, 02:40:54 Gönderen: TRWE_2012 »

Daima İleriye.........

Çevrimdışı Efrahim

• Üye
  • **
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
Linux icin olan antiviruslar Linuxun kendisini korumak icin diyil genellikle windows viruslarini bulmak icindir yani windowsa bir programi yukleyip kurmkadan linux uzerinde tarama yapa bilirsin yoksa linux icin virus problemi yok

Çevrimdışı TRWE_2012

• Üye
  • **
    • T.R.W.E-2.0.1.2
Linux icin olan antiviruslar Linuxun kendisini korumak icin diyil genellikle windows viruslarini bulmak icindir yani windowsa bir programi yukleyip kurmkadan linux uzerinde tarama yapa bilirsin yoksa linux icin virus problemi yok

İstersen bir daha düşün... Bu yazıkların hakkında....

Aşağıdaki yazıyı bir kez okumanı öneririm sana ve ilaveten bir kali linux dağıtımı ile her türlü sisteme (işletim sistemi linux,windows ve sunucular) saldırabilir ortalığı darmadağan edebilirsin.

Nelerden mi? biliyorum.Hemen sana cevaplayalım.Ha bunu kesinlikle hoş karşılamadığımı bilmelisin,Türkiye ünlü bir hacker sitesinin 2007'den beri üyesiyim (forum kuralları gereği site ismi vermem mümkün değil (özel mesaj da dahil) hackerlık seviyem "LamerCraker" Peki nedir LamerCraker ; belli bir takımın üyesi olmadan sistemleri ve yazılımları gözlemleyen kişiye denir.

Ben daha çok windows tarafında ilacı olamayan yazılımların içinden (ASCI Makine kodu) ilaç çıkartıp kendim için kullanırım .

Neyse konuyu dağıtmayalım aşağıdaki yazıyı oku ne demek istediğimi anlayacaksın.

Linux bilgisayar virüsleri ve kurtçukları listesi

Linux, Unix ve Unix benzeri işletim sistemlerinin genelde bilgisayar virüslerine karşı güvenli olduğu söylenir. Yine de virüsler potasiyel olarak, korumasız Linux sistemlerine zarar verebilir, onların çalışmalarını engelleyebilir ve hatta diğer sistemlere de yayılabilirler.

Çoğu Unix sistemleri gibi Linux da, kullanıcıların kendi yetkileri çerçevesinde işlem yapabildikleri çok kullanıcılı bir sistemdir ve bir çeşit erişim kontrol mekanizmasına sahiptir. Bu nedenle virüsler genellikle işletim sisteminin kendisini etkileyemezler. Aşağıdakilerde dahil olmak üzere hiçbir virüsün başarılı bir şekilde çok sayıda Linux makinaya yayılamamış olmasının nedeni budur. Aşağıda listelenen virüsler belirli bir zarar verme potansiyeli taşısalarda Linux için çok küçük bir tehdit oluştururlar.

Virüsle enfekte olmuş bir ikili dosya çalıştırılırsa, sistem enfekte olacaktır. Ancak enfeksiyon düzeyi, kullanıcının sahip olduğu yetkiyle sınırlıdır. Yönetici (root) yetkileriyle çalıştırılan virüslü bir dosya ile tüm sistem enfekte edilebilir.

ClamAV, Linux üzerinde de çalışan açık kaynaklı, özgür bir virüs tarayıcıdır ve diğer çoğu Windows virüsüyle birlikte aşağıda listenen virüslerin de çoğunu bulabilir.

Linux için bilinen kötü amaçlı yazılımların listesi şunlardır:

Kurtçuklar

Adm
    Adore
    Cheese
    Devnull
    Kork
    Lapper
    Linux/Lion (Ramen olarak da bilinir)
    Mighty
    Slapper

Bilgisayar virüsleri

Alaeada
    Binom
    Bliss
    Brundle
    Diesel
    Kagob
    MetaPHOR (Simile olarak da bilinir)
    OSF.8759
    RST [1]
    Staog
    Vit
    Winter
    Winux (Lindose ve PEElf olarak da bilinir)
    ZipWorm

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Linux_bilgisayar_vir%C3%BCsleri_ve_kurt%C3%A7uklar%C4%B1_listesi

Not:

Son söz eğer ben bir yazılım tavsiyesi yapıyorsam onu mutlaka sistemime kurup artı_eksi yönleriyle denemişimdir.

TRWE_2012
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2017, 22:32:08 Gönderen: TRWE_2012 »

Daima İleriye.........

Çevrimdışı Efrahim

• Üye
  • **
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
Linux icin hangi antivirus onerirsiz peki?

Çevrimdışı TRWE_2012

• Üye
  • **
    • T.R.W.E-2.0.1.2
Sana önerebileceğim sadece (benim açımdan) ClamAntivirüs yazılımı

Ben bu yazılımı Windows tarafınada Windows 98 beri kullanmaktaydım.Linux tarafında (ilk dağtımım Mandriva 2005 idi (şimdi ki Ubuntu'nun atası)) Mandriva 2005 beri sürekli kullanmaktayım.

Şimdi gelelim bu yazılımın eksilerine

Aslında yazılım tek eksiği arka planda kendisine bağlı deamonların (Linux tarafında herhangi bir programın çekirdekle iletişim halinde olan program parçacıklarıa Deamon (şeytanlar) denir.Windows tarafında bu deamonlar İşleyiciler adını alır,hani Windows Görev Yöneticisinin durumlar sekmesinde yer alan İş Parçacıklarını kastediyorum)

Bu deamonlar sistemin ram kaynaklarını aşırı tüketmeleri yazılımın tek olumsuz yönü onuda

http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=7912.0 anlatığım yazılımla arkaplan servislerini kapatarak çözdüm.İstediğim zaman tarama yapıp tekrar servisleri kapatabiliyorum

İşte benim sana açıklamalı tavsiyem budur.

Daima İleriye.........

Çevrimdışı TRWE_2012

• Üye
  • **
    • T.R.W.E-2.0.1.2
Bilgilendirme Notu:

Şunu hiçbir zaman unutma bir yazılımın ne kadar az deamonu varsa o yazılım kaliteli ve çekirdeğin minimal kullanan kaliteli yazılımdır.
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2017, 00:14:17 Gönderen: TRWE_2012 »

Daima İleriye.........

Çevrimdışı Dode

• Yeni üye
  • *
  • UmutS / Amateur Kali User
  • Dağıtım: Kali Linux
  • Grafik: Radeon R7 240
  • RAM: 6GB 1333Mhz
Çok iyi konu olmuş elinize sağlık fakat şöyle bir sorunum var benım bahsettiğiniz  RecordMyDeskop isimli programla. Kaydı başlattıktan sonra durdurmak için programı tekrar bulamadım. Reboot etmek zorunda kaldım sistemi.
Kuşlar cama inanmıyor ~

Çevrimdışı TRWE_2012

• Üye
  • **
    • T.R.W.E-2.0.1.2
Çok iyi konu olmuş elinize sağlık fakat şöyle bir sorunum var benım bahsettiğiniz  RecordMyDeskop isimli programla. Kaydı başlattıktan sonra durdurmak için programı tekrar bulamadım. Reboot etmek zorunda kaldım sistemi.

Büyük ihtimalle eksik yüklenmiş veya bir eski sürümde olabilir.Biliyormusunuz bu yazılımı terminal arabiriminden de çalıştırmak mümkün sizin ki büyük ihtimalle terminas versiyonu idi.....

Daima İleriye.........

Çevrimdışı Toor

• Kıdemli üye
  • Dağıtım: Debian 9 Stretch
  • Masaüstü: LXDE
  • Grafik: Intel HD Graphics
  • İşlemci: Intel P6100 2.0 GHZ
  • RAM: 2 GB

İstersen bir daha düşün... Bu yazıkların hakkında....

Aşağıdaki yazıyı bir kez okumanı öneririm sana ve ilaveten bir kali linux dağıtımı ile her türlü sisteme (işletim sistemi linux,windows ve sunucular) saldırabilir ortalığı darmadağan edebilirsin.

Nelerden mi? biliyorum.Hemen sana cevaplayalım.Ha bunu kesinlikle hoş karşılamadığımı bilmelisin,Türkiye ünlü bir hacker sitesinin 2007'den beri üyesiyim (forum kuralları gereği site ismi vermem mümkün değil (özel mesaj da dahil) hackerlık seviyem "LamerCraker" Peki nedir LamerCraker ; belli bir takımın üyesi olmadan sistemleri ve yazılımları gözlemleyen kişiye denir.

Ben daha çok windows tarafında ilacı olamayan yazılımların içinden (ASCI Makine kodu) ilaç çıkartıp kendim için kullanırım .

Neyse konuyu dağıtmayalım aşağıdaki yazıyı oku ne demek istediğimi anlayacaksın....

...Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Linux_bilgisayar_vir%C3%BCsleri_ve_kurt%C3%A7uklar%C4%B1_listesi

Not:

Son söz eğer ben bir yazılım tavsiyesi yapıyorsam onu mutlaka sistemime kurup artı_eksi yönleriyle denemişimdir.

TRWE_2012
Kali Linux dağıtımı ile ortalığı darma dağın falan edemezsin. Kali Linux: Debian üzerine bilinen güvenlik uygulamaları ve Github gibi platformlardaki işe yarayacak paylaşıma açık projeler eklenmiş, insanların çoğuna kendisini hacker zannettirecek bir temaya sahip, normal bir Linux distrosu. Verdiğin kaynakta da sayılan virüslerin etki çaplarının az olduğu belirtilmiş. O virüslerin sisteme tam zarar verebilmesi için de root yetkisine ihtiyacı var ama son kullanıcılar bile root yetkisini verecekleri uygulama konusunda bilinçliler.

Kısacası ClamAV istisna durumlar haricinde bir ihtiyaç değil.