Gönderen Konu: Openbox Ve Debian  (Okunma sayısı 212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
    • İlledelinux
  • Dağıtım: Kanotix
  • Masaüstü: Openbox
  • Grafik: NVIDIA GeForce 9400 GT
  • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 6000+
  • RAM: 4 GB
Openbox Ve Debian
« : Mart 31, 2017, 12:17:56 »

Son zamanlarda Openbox'a merak sardım. Hazır masa üstlerine kıyasla beni daha özgür hissettiriyor.
Boş ve kara bir ekrana konforlu bir villa döşemiş gibi olmanın hazzını tadıyorsun.
Boş bir odanın A'dan Z'ye dizaynını yaptıktan sonra karşısına geçerek bir ressamın eserini seyrederken yaşadığı keyifi sen de yaşıyorsun.
Openbox'un bu kadar özelleştirme seçeneği olması özgür bir işletim sisteminden alınan zevkin yanı sıra artı bir zevk veriyor. Çehresini, uygulamalarını istediğin gibi değiştirebiliyorsun. Tint2 panelden sıkıldıysan geç Lxde panele, onu beğenmediysen Xfce elimizin altında, daha şatafatlı bir panelim olsun dersen Kahire'ye gitmeden Kahire'yi yüklersin, panel istemiyorsan her şey sağ tık menüde, yani bir tıkın başında.
Tabi Openbox'un avantajları bununla bitmiyor, sistem kaynağını oldukça az kullanması eski-yeni her makinede onu daha kullanışlı hale getiriyor. Dolayısıyla Openbox her eve her diz üstü makinelere lazım.
Ben acemiliğimle boş odayı kendime göre dizayn edip kullanabiliyorsam, herkes için ideal demek pek de yanlış olmaz. Ancak alışkanlık yapar mı bilemiyorum ama galiba şimdiden tiryakisi oldum...

Openbox ama hangi dağıtımı kullanmalıyız gibi soru sorulabilir, zaten bu yazı da bu soruya cevaptan ziyade fikir vermek nedeniyle yazıldı. Çünkü isteyen istediği dağıtımdan kendine göre kurup-kullanabilir, ancak ben özellikle Openbox için kurup denediğim onlarca dağıtım ve yüzlerce kurulumdan sonra görüşlerimi yansıtmayı uygun buldum. Bu nedenle şunu yapın bunu yapmayın demek yerine ne yaptığımı, nasıl yaptığımı anlatmaya çalışacağım, sizler de minicik bir belgesel gibi okumakla kendinize göre fikir sahibi olacak veya eleştireceksiniz...

Openbox'u bilmediğim için önce Distrowatch sitesinde sadece Openbox'a dayanan dağıtımları denedim.
Distrowatch sitesinde mevcut dağıtımların içinde sadece Openbox olan iki-üç taneden fazla dağıtım yok.
Bu da bir şeyler öğrenmek adına ön bilgi dışında bana yeterli gelmedi. Distrowatch dışında onlarca Openbox dağıtımına denk geldim, çoğu da Debian tabanlıydı. Hepsini kurup denedim, arasındaki benzerlikler, farklar ve sorunları incelerken aynı zamanda Openbox'un mantığını, işleyiş şeklini kullanıcının müdahale oranını anlamaya çalıştım. Tabi dediğim gibi bilgi sahibi olmadığım için önce Openbox'a dayanan dağıtımları denedim. Distrowatch içinde ve dışında onlarca Openbox dağıtımıyla arkadaş olduktan sonra sıra geldi ünlü dağıtımları denemeye. Onlardan da en az on tane kurup Openbox'u denedikten sonra artık kendime göre Openbox kurup-kullanacak kadar olduğumu gördüm. Biraz tecrübe kazanınca sıra asıl hedefimde olan Debian'a Openbox kurup kullanmaya gelmişti. Bunun için Debian'ın Mate kalıbını yükledim, Mate'yi seçmemdeki neden Openbox'ta Caja dosya yöneticisi ve Mate güç yöneticisini kullanacağım içindi, yoksa herhangi bir farkı yok.
Debian Mate içinden Openbox'u yükledikten sonra şok olduğum bir durumla karşılaştım. Diğer dağıtımlarda yaptığım özelleştirmelerin çoğu Debian'da tutmadı, oysa aynı şeyleri diğer dağıtımların hepsine uygulamış ve hiç birinde olumsuzluk yaşamamıştım. Bu durum ilk defa Openbox kullanıyor gibi bir his içine soktu beni.
Tabi karşımda kararlığını-kullanışlılığını ispatlamış bir dağıtım var ama bir yanda da kolay vazgeçmeyen acemi bir Openbox'çu var. Kendime şunu söyledim, Openbox'u Debian'da ya öğrenecek ve kullanacaksın ya da beceriksizin teki olarak kalacaksın, haliyle ilk seçim şansımla işe koyuldum. Aşağı-yukarı iki gün uğraştıktan sonra olmayan nedenleri cımbızla çıkarır gibi tek tek buldum. Karşıma çok güzel bir Debian Openbox çıktı, ancak bu defa da bir başka şaşkınlık yaşadım, denediğim onlarca dağıtımın hiç birinde görmediğim kadar sistemi çok az kullanan, Ram'de birikme yapmayan bir Debian Openbox ile karşılaştım.
Sonra kendime yine şunu söyledim, bizlere bu imkanı sunan Debian'ın babası Ian Murdock huzur içinde uyu...

Çevrimdışı Dode

• Yeni üye
  • *
  • UmutS / Amateur Kali User
  • Dağıtım: Kali Linux
  • Grafik: Radeon R7 240
  • RAM: 6GB 1333Mhz
Ynt: Openbox Ve Debian
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2017, 13:26:58 »
Amatör bir kali kullanıcısı olarak debiana uyumu hakkında söyledikleriniz ilgimi çekti.Önlerden yer ayırayım da kendıme. Aksam deneyip paylaşırım sonucları. Teşekkürler.
Kuşlar cama inanmıyor ~

Çevrimdışı ikia

• Ağır üye
    • Öğretmeniim!
  • Dağıtım: Arch Linux
  • Masaüstü: Openbox, Gnome
  • Grafik: Intel® HD Graphics 620
  • İşlemci: i5-7200U
  • RAM: 8GB DDR4 2133MHz
« Yanıtla #2 : Mart 31, 2017, 18:59:05 »
Openbox vazgeçilmez bir tutkudur. ;)  :)
Selamlar.
http://www.ogretmeniim.com/ - Öğretmeniim!Canım Benim

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
  • Dağıtım: Debian, Linux Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik: NVIDIA & Intel
  • İşlemci: i7-4700MQ
  • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz
« Yanıtla #3 : Mart 31, 2017, 20:05:14 »
Teşekkürler Vedat Kılıç, hoş bir katkı olmuş.  :)

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
    • İlledelinux
  • Dağıtım: Kanotix
  • Masaüstü: Openbox
  • Grafik: NVIDIA GeForce 9400 GT
  • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 6000+
  • RAM: 4 GB
« Yanıtla #4 : Nisan 01, 2017, 23:25:34 »
Teşekkürler arkadaşlar  :)