Gönderen Konu: Ubuntu 18.04 için KDE varsayılan masaüstü olabilir.  (Okunma sayısı 223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı karasu

• Deneyimli üye
  • Dağıtım: Debian
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik: GTX 770 & R7 360
  • İşlemci: AMD 8350
  • RAM: 32GB 1600 @1333

Son zamanlarda kde plasama5 masaüstünü çok tutarlı ve hafif hale getirdi. Plasma 5 kullanırken nerdeyse hiç hata ile karşılaşmıyorum desem yeridir, hatta herhangi bir hata mesajı almayalı okadar çok zaman olduki niye hata vermiyor diye sisteme hayıflanır oldum.

Tabikide sadece tutarlılık ve hız ubuntu gibi büyük bir distronun masaüstü değiştirmesi için yeterli olmaz, bu konuda öne sürülen argümanlar ise
1. plasma 5 bir kaç ufak düzenleme ile mevcut unity ile bire bir masaüstü deneyimi verebiliyor olması.
https://www.youtube.com/watch?v=F1i7jAtHcw4
2. KDE topluluk olarak GNOME'dan çok daha kullanıcı dostu ve insanlara açık. (terminal için transparanlık soran insana gnome daki gibi "yoksa sen yap" denmiyor.)
3. Zaten ubuntu unity için QT ye geçiş yapmıştı, GTK dökümantasyon ve bir çok konuda QT den çok çok geride olduğu söyleniyor ( her yerde öyle deniyor hatta 4k ve 8k gibi yüksek dpi ortamlar için GTK da hala doğal - native bir desteğin olmadığı yazıyordu ubuntu neden qt ye geçti diye arattığımda okumuştum  )
4. Gnome shell zaten gnome tutkunlarınca bile sevilmeyen üvey evlat, bir masaüstünden ziyade kendini zamanın tablet pc modasına kaptırıp tablet arayüzü gibi birşey oldu, şuan tablet satışları dibi vurdu, nadiren satılan ürünler haline geldi, şimdi tablet için düşünülmüş bir masaüstünü "gnome fall back" modu ile nekadar toplamaya çalışırsan çalış patlıyor olmuyor.
5. KDE nin gnome'a nazaran çok daha gelişmiş yazılımlarının bulunuyor olması ve çok daha hızlı bir gelişim sürecinde olmasıda cabası.

redditteki konu.
Why Ubuntu 18.04 Should Use KDE Plasma Instead of GNOME | TuxDigital
https://www.reddit.com/r/LinuxActionShow/comments/65pwx0/why_ubuntu_1804_should_use_kde_plasma_instead_of/

KDE'nin varsayılan olması için başlatılan kampanyaya desteklerinizi bekliyorum.
https://www.change.org/p/canonical-ltd-make-kde-plasma-the-default-desktop-for-ubuntu-18-04-instead-of-gnome-shell

Çevrimdışı Felâsife

• Ağır üye
    • Bir BSD almaz mıydın?
  • Dağıtım: Debian 8
  • Masaüstü: KDE4
  • Grafik: Radeon HD 2300
  • İşlemci: Intel T5500 @1.66GHz
  • RAM: 4GB
Ynt: Ubuntu 18.04 için KDE varsayılan masaüstü olabilir.
« Yanıtla #1 : Nisan 23, 2017, 23:00:38 »
Hayırlısı olsun.
Umarım güzel bir iş ortaya çıkartılır, gerçi Ubuntu'nun Kde deneyimi zaten vardır, çok zorlanmazlar gibime geliyor.
Ubuntu'nun kolaylığı, Kde'nin konforu derken, çıksın bende denerim, artık hep kolayına kaçıyorum.  ;D
Maceraya hazır mısın! Bir BSD almaz mısın?

Çevrimdışı karasu

• Deneyimli üye
  • Dağıtım: Debian
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik: GTX 770 & R7 360
  • İşlemci: AMD 8350
  • RAM: 32GB 1600 @1333
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2017, 23:50:12 »
umarım kde geçiş yaparlar abi 18.04 biraz zor gibi görünsede ilerde neden olmasın. Plasma artık resmen akıyor :D
edit: kampanyayı ben buraya yazdığımda 2490 civarı imza toplanmıştı şimdi 2.856 olmuş.

Çevrimiçi fthpl

• Üye
  • **
  • Dağıtım: Kali Linux 2016.2
  • Masaüstü: Xfce
  • Grafik: Nvidia 9300 MGS
  • İşlemci: Pentium Dual Core 2.0
  • RAM: 4 Gb
« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2017, 00:41:19 »
Gnome yapıcaklar. Sizlerin ki boşa çaba bence :)