Gönderen Konu: İnitramfs hatası çözümü  (Okunma sayısı 227 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
    • İlledelinux
  • Dağıtım: Kanotix
  • Masaüstü: Openbox
  • Grafik: NVIDIA GeForce 9400 GT
  • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 6000+
  • RAM: 4 GB
İnitramfs hatası çözümü
« : Nisan 25, 2017, 16:59:11 »

Bazen sistemde yanlış kapanma veya açılma yada yüklenememe gibi durumlarda sistem initramfs hatası verir ve bir daha açılmaz.
Bu hatayı verdğinde resimde gördüğünüz ekranla karşılaşırsınız.
Hiç açılmayan sistem bir işe yaramadığından yeniden kurulum yapmak zorunda bırakır bizi. Ancak sistem aslında sağlamdır ama çok küçük bir değerin değişmesi bizi çaresiz bırakır.
Çok karşılaştığım bu sorunu kendim alttaki işlemle çözüyorum ve böylece her şeyi tekrar yapma zahmetinden beni kurtarıyor.
Siz de resimdeki gibi initramfs hatasından kaynaklanan açılmama durumuyla karşılaşırsanız alttaki yöntem çözüm olacaktır...

Bunun için bir usb veya bir cd'ye herhangi bir dağıtımdan yazılmış canlı sisteme ihtiyacımız var.
Canlı oturuma geçtikten sonra uçbirime alttaki komutu girin.
Kod: [Seç]
  sudo fdisk -l
Komutun çıktısı buna benzer olacaktır.

Kurtarmak istediğiniz sistem hangi bölümdeyse alttaki komutta bulunan 2 rakamı yerine onu yazın ve uçbirime alttaki komutu girin.
sudo fsck /dev/sda2

Bu komutu girdiğinizde gelen her soruya evet anlamına gelen e harfine basın, bir kaç defa sorudan sonra işlem tamamlanmış olacak ve sisteminiz de açılır hale gelecektir...

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
  • Dağıtım: Debian, Linux Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik: NVIDIA & Intel
  • İşlemci: i7-4700MQ
  • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz
Ynt: İnitramfs hatası çözümü
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2017, 19:14:02 »
Güzel bir katkı, teşekkürler Vedat Kılıç. Konuyu sabitledim. :)

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
    • İlledelinux
« Yanıtla #2 : Nisan 26, 2017, 19:15:25 »

Teşekkürler fortran. Sırf bu sorun yüzünden belki yüzlerce kurulum yapmışımdır, bu çözüm hayat kurtarıyor  :)

Çevrimdışı caylakpenguen

• Üye
  • **
  • Debian; GNU/Linux evrensel işletim sistemi...
« Yanıtla #3 : Nisan 26, 2017, 23:43:00 »
Vedat Kılıç  katkı için teşekkürler.

iligili komutu

fsck -v -y /dev/sda2
şeklinde kullanmak daha faydalı olacaktır.

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
    • İlledelinux
« Yanıtla #4 : Nisan 27, 2017, 19:55:09 »
Vedat Kılıç  katkı için teşekkürler.

iligili komutu

fsck -v -y /dev/sda2
şeklinde kullanmak daha faydalı olacaktır.

Teşekkürler, bilgi çoğaldıkça çözüm şansı da artıyor  :)

Çevrimdışı Felâsife

• Ağır üye
    • Bir BSD almaz mıydın?
  • Dağıtım: Debian 8
  • Masaüstü: KDE4
  • Grafik: Radeon HD 2300
  • İşlemci: Intel T5500 @1.66GHz
  • RAM: 4GB
« Yanıtla #5 : Nisan 27, 2017, 22:38:50 »
Son bir iki aydır bu hata ile bende çok karşılaştım, fsck ler de bir işe yaramıyordu.

Tabi esas sorun burada ki gibi ürün aldığım için oluyormuş, adeta sistemin kafası karışmış gibiydi. Kurulumda Sda olan disk kurduktan sonra Sdb olur mu?
Oluyormuş onu öğrendim.
İşin tuhaf tarafıda her zaman değil, ara ara kafası karışıyormuş, artık sebebi nedir, ne değildir çokta anlamadım.

Neyse bir kaç gündür çıkartıp attım o aparatı, her hangi bir sıkıntı da kalmadı.  Tabi diskimi yeniden yapılandırmak zorunda kaldım vs.

En güzeli aç gözlü olmamak, 1 disk ise 1 disk, 2. diski takmayacaksın onu iyi öğrendim.  ^-^
Maceraya hazır mısın! Bir BSD almaz mısın?

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
    • İlledelinux
« Yanıtla #6 : Nisan 27, 2017, 23:51:13 »
Son bir iki aydır bu hata ile bende çok karşılaştım, fsck ler de bir işe yaramıyordu.

Tabi esas sorun burada ki gibi ürün aldığım için oluyormuş, adeta sistemin kafası karışmış gibiydi. Kurulumda Sda olan disk kurduktan sonra Sdb olur mu?
Oluyormuş onu öğrendim.
İşin tuhaf tarafıda her zaman değil, ara ara kafası karışıyormuş, artık sebebi nedir, ne değildir çokta anlamadım.

Neyse bir kaç gündür çıkartıp attım o aparatı, her hangi bir sıkıntı da kalmadı.  Tabi diskimi yeniden yapılandırmak zorunda kaldım vs.

En güzeli aç gözlü olmamak, 1 disk ise 1 disk, 2. diski takmayacaksın onu iyi öğrendim.  ^-^

Ee senin öğrendiğini ben de öğrenmiş oldum  :)

Çevrimdışı caylakpenguen

• Üye
  • **
  • Debian; GNU/Linux evrensel işletim sistemi...
« Yanıtla #7 : Nisan 28, 2017, 00:14:14 »

Oluyormuş onu öğrendim.

Felâsife
diskleri sda sdb şekilide değilde  UUID ile kullanmaya başlasan daha iyi edersin.
Benim gibi Sık Sık disk değiştiren birisi için oldukca Güzel bir çözüm oldu.
Su anki sistemimde 5 disk var :) UUID saolsun hangisi sda hangidi sdb yada sdc merak etmiyorum artık :)
sata kabloları karışsada problem değil :)

Örnek Fstab:
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sdb1 during installation
UUID=d7786e89-fa74-47a7-9c2e-87588a6e1055 /               ext4    errors=remount-ro 0       1

# 16 nisan 2017 Pazar 21:54 - home Dizin sdb5 Bolumu baglamak icindir
UUID=979a45c3-6c58-4304-87da-78e99988ed61 /home           ext4    errors=remount-ro 1       1

# swap was on /dev/sdb6 during installation
UUID=ee977172-ad44-4c58-86ed-7bdc8f6a2130 none            swap    sw              0       0

Çevrimdışı Felâsife

• Ağır üye
    • Bir BSD almaz mıydın?
  • Dağıtım: Debian 8
  • Masaüstü: KDE4
  • Grafik: Radeon HD 2300
  • İşlemci: Intel T5500 @1.66GHz
  • RAM: 4GB
« Yanıtla #8 : Nisan 28, 2017, 00:45:43 »
Felâsife
diskleri sda sdb şekilide değilde  UUID ile kullanmaya başlasan daha iyi edersin.
Benim gibi Sık Sık disk değiştiren birisi için oldukca Güzel bir çözüm oldu.
Su anki sistemimde 5 disk var :) UUID saolsun hangisi sda hangidi sdb yada sdc merak etmiyorum artık :)
sata kabloları karışsada problem değil :)

Doğru diyorsun sevgili caylakpenguen UUID ler değişmiyor, lakin bende ki sorun grub.cfg de ki tuhaflıkmış ki çok saçma gerçekten.

Geçen hafta Mint kurdum mesela, kurulum gayet güzel geçti, ilk rebootta intramfs ye düştü.
Debian'a geçtim Mint'in grub.cfg 'sini inceledim Debian da hd0 ve Sda yerler, Mint'te bazıları hd1 ve sdb olmuş.  ;D

Neyse düzenledim resttarttan sonra Mint'e girdim, problem yok, Mint'te fdisk -l 'e bakıyorum diskler sdb, lakin grubda sda lunca açılıyor, Grub 'u Mintte kurarsam düzelir belki diyorum, Mint İso ile rescue edip grubu kurayım diyorum Sda gösteriyor.  ;D

Yani bir tarafı düzeltiyorum, bu sefer öteki taraf bozuluyor, işin garibi Debian her türlü açılıyor ama açılışta bazen fsck ettiği için çok bekletiyor, fakat genede açılıyor.
Belki sistemde ntfs olmasa problem olmayacak, bir şekilde hızla açılacak ama onada mecbur kaldım, ntfs de illaki sapıtıyor çünkü. Sanırım mount olduğu için umount sorunu oluyor düzgün kapanmayınca da fsck ye düşüyor.

Neyse 2. diski çıkartınca şu an sorun kalmadı gibi, bakalım bir süre daha deneyeyim, iyice belli olur.

Sevgiler
Maceraya hazır mısın! Bir BSD almaz mısın?