Gönderen Konu: İnternet Servis Sağlayıcılarında Yeni Dönem Başladı  (Okunma sayısı 253 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
  • Dağıtım: Debian, Linux Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik: NVIDIA & Intel
  • İşlemci: i7-4700MQ
  • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz

1 Mayıs itibariyle internet servis sağlayıcılarının BTK’nın aldığı karar ile AKK uygulamasına son verme dönemi resmi olarak başladı. Artık gece 02.00 ile sabah 08.00 saatleri arasında yapılacak kullanım Adil Kullanım Kotasından düşmeyecek. AKK limitine ulaşan kullanıcılar servis sağlayıcılarından aldıkları hizmete göre en düşük 5 Mbps (16 Mbps için) hız alacaklar.

Tabii her servis sağlayıcısı kullanıcıları için sevindirici haberler vermiyor. Türksat, 1 Mayıs sonrasındaki resmi tarife sayfasında kotalı sisteme geçeceğini doğrulamış bulunuyor. Buna göre kullanıcılar AKK limitine ulaştıklarında  her 1 GB aşım için 2,00 TL ödeyecekler. Superonline‘nın da benzer bir hizmet vereceği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Türk Telekom ve TurkNet tarafında ise resmi olarak kota aşımıyla ilgili bir ücret alınmayacağı müşteri hizmetlerince doğrulanmış durumda.

Kendi yaptığım testlerde ise (Türk Telekom-ADSL) gece 02.00’de hatta daha öncesinde başlattığım 15-20 GB boyutunda indirmenin sabah (07.00 gibi bitmiş) saatlerinde kotaya etkilemediği Online İşlemlerde görülmekteydi. Bazı kullanıcılar ise belirtilen saat aralığında yaptıkları indirmelerin kotalarına yansıtıldığını söylüyorlar.

Servis sağlayıcılarının sistemi tam olarak nasıl işletecekleri ve akıldaki soruları nasıl yanıtlayacaklarını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Şu aşamada kullanıcıların lehine bir yaklaşımın işlemediğini söylememiz mümkün.

hardwaremania

Çevrimdışı alorak

• Ağır üye
  • Debianist
    • Pardus Forum
  • Dağıtım: Debian 9
  • Masaüstü: XFCE
Ynt: İnternet Servis Sağlayıcılarında Yeni Dönem Başladı
« Yanıtla #1 : Mayıs 01, 2017, 15:13:37 »
Bu gelişme ile bir uygulama yazıp yalnızca 02:00 ile 08:00 arasında dosyaları indirecek, diğer saatlerde "pause" olacak bir uygulama yazılabilir belki. Dağıtım ISO'larını böylelikle rahatlıkla indirebiliriz gibi.  :D

Özgürlük için...

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
  • Dağıtım: Debian, Linux Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik: NVIDIA & Intel
  • İşlemci: i7-4700MQ
  • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz
« Yanıtla #2 : Mayıs 01, 2017, 16:02:41 »
Bu gelişme ile bir uygulama yazıp yalnızca 02:00 ile 08:00 arasında dosyaları indirecek, diğer saatlerde "pause" olacak bir uygulama yazılabilir belki. Dağıtım ISO'larını böylelikle rahatlıkla indirebiliriz gibi.  :D

Ben Fodafone fibernet kullanıyorum. Hız: 64 MB. AKK: 120 GB. Sorun yok. ;D

Çevrimdışı Felâsife

• Ağır üye
    • Bir BSD almaz mıydın?
  • Dağıtım: Debian 8
  • Masaüstü: KDE4
  • Grafik: Radeon HD 2300
  • İşlemci: Intel T5500 @1.66GHz
  • RAM: 4GB
« Yanıtla #3 : Mayıs 03, 2017, 19:08:31 »
Kabus geri mi döndü, işin yoksa birde kota kontrol et.  ;D

Bu aralar ikide bir kopuyor zaten kablonet, 25 Mbps 50GB AKN

Gerçi 50GB geçtiğim bir kaç kere oldu anca, normalde 20-30gb arasında seyrü sefer ediyorum. ;D
Maceraya hazır mısın! Bir BSD almaz mısın?

Çevrimdışı alorak

• Ağır üye
  • Debianist
    • Pardus Forum
  • Dağıtım: Debian 9
« Yanıtla #4 : Mayıs 03, 2017, 19:13:18 »
Dsmart aracılığıyla Türk Telekom'dan aldığım hizmette gece yaptığım indirme kullanımıma yansımış. Kullanımıma yansıması ile kotayı aşma limitine işleyip işlemediğini ise bilmiyorum.

Özgürlük için...

Çevrimdışı karasu

• Deneyimli üye
  • Dağıtım: Debian
  • Grafik: GTX 770 & R7 360
  • İşlemci: AMD 8350
  • RAM: 32GB 1600 @1333
« Yanıtla #5 : Mayıs 03, 2017, 22:03:38 »
kotalı internette var o 1GB için 2tl olayı, kotalı internet kullanmayanlar için böyle bir durum yok, sadece hız düşüşü yaşıyacağız, önceden 3mbitdi şimdi ise 8mbit olacak sanırım.
benim net 24.5 mbit yazıyor modemde ama sanırım 8 e düşüceğim. 25mbit lik tarifesi 16mbite düşecekmiş olmadı bir uğrayacağım tele koma :D

Çevrimdışı Felâsife

• Ağır üye
    • Bir BSD almaz mıydın?
  • Dağıtım: Debian 8
  • Masaüstü: KDE4
  • Grafik: Radeon HD 2300
  • İşlemci: Intel T5500 @1.66GHz
  • RAM: 4GB
« Yanıtla #6 : Mayıs 04, 2017, 10:56:51 »
Evet ya, bu normalde kotalıları ilgilendiren bir şeymiş, şimdi biraz daha dikkat ettimde  ;D  iyileştirme yapılmış hatta, önceden aşım ücreti 3tl iken 2tl ye düşmüş.
AKN de sınır aşılınca hız iyice düşüyordu, şimdi daha az düşüş olacakmış, gayet güzel.
Maceraya hazır mısın! Bir BSD almaz mısın?