Gönderen Konu: Android Kotlin, Android’in resmi programlama diline ekleniyor  (Okunma sayısı 75 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

 • Administrator
 • Ağır üye
 • *****
 • İleti: 18,571
 • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • get GNU
 • Dağıtım: Debian, Linux Mint
 • Masaüstü: Mate
 • Grafik: NVIDIA & Intel
 • İşlemci: i7-4700MQ
 • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz
Google, sadece Kotlin’in Android’de resmi programlama dili olarak destekleyeceğini açıkladı. Yeni programlama dili ile birlikte Android daha da güçlenecek.

Google, I/O etkinliği kapsamında bir çok yenilik duyurdu.Bunlardan en  önemlisi hiç kuşkusuz Android O beta sürümünün tanıtılmasıydı. Beta sürümün yayınlanmasının ardından Google, Kotlin’in Android’e resmi programlama dili olarak destekleyeceğini duyurdu. Programlama dili, JetBrains tarafından inşa edilen süper yeni bir programlama dili olarak lanse ediliyor. Ayrıca Google’ın resmi geliştirici aracı olan Android Studio’nun kullandığı JetBrains IDE’yi geliştiren şirket şimdi direk Android’e destek verecek.

Android ortamı için varsayılan programlama dili özelliğini taşıyan Java gibi, Kotlin de tıpkı Java gibi bir programlama dili. Aslında Android’i geliştirmek için bir çok program kullanmak mümkündü. Şuanda da bakacak olursak Android tam olarak Java’yı kullanmıyor. Ancak Java’nın güçlü altyapısı  bu dilin Java ile uyumluluğu geliştiriciler için iyi bir tercih oluyor. Google’ın bu desteği itici güç olmasının yanında Android’le çalışacak olması onu değerli bir konuma getirecektir.

Kotlin araçları varsayılan olarak Android Studio 3.0’a eklenecek. JetBrains ve Google programlama dilini üst seviyeye çıkarmak için birlikte hareket edeceklerinin sözünü veriyor.

Programlama dili olarak Java ile yapısal açıdan birçok benzerliği bulunan programlama dili, nesne odaklı ve statik şekilde işliyor. Java ile aynı problemleri çözmek için tasarlandı. Ancak baktığınız zaman birçok taraftan yeni bir programlama dili olduğu için, kullanıcıyı memnun edici birçok özelliğinin bulunması, daha temiz şekilde söz dizimi ve Java üstüne eklenen birçok yeni özelliği bulunuyor.
Kotlin nedir

Kotlin, programlama dili statik-tip bir dildir ve çalışması için JVM (Java Virtual Machine) gereklidir. Kotlin ile yazılan bir kodu JavaScript’e dönüştürebiliyorsunuz. Ayrıca JetBrains firması tarafından yazılan, açık kaynak olup, Apache-2 lisansı altındadır. Çalıştırabilmek için Apache Ant 1.8 ya da JDK 1.6 ve daha üst sürümü gerekiyor.
v1.0 kararlı sürümü 15 Şubat 2016 tarihinde çıkmıştır. Dosya uzantısı olarak ‘.kt’, ‘.kts’ kullanmaktadır. JetBrains firması projeyi 2011 tarihinde JVM için yeni bir dil olarak ”Project Kotlin” olarak başlattı, Şubat 2012’de ise Apache-2 altında açık-kaynak oldu. Proje lideri, Andrey Breslav’dır.

Bu programa dili ile yazılan bir projeyi; JVM, Android ve Web olmak üzere 3 farklı alanda çalıştırabiliyorsunuz.

btnet