Gönderen Konu: Android kullanıcı sayısı artıyor  (Okunma sayısı 80 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
  • Dağıtım: Debian, Linux Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik: NVIDIA & Intel
  • İşlemci: i7-4700MQ
  • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz
Android kullanıcı sayısı artıyor
« : Mayıs 18, 2017, 22:10:50 »
Android her geçen yıl fazla kişiye ulaşarak, kullanıcı bazında yeni bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Google l/O 2017 etkinliğinde yapılan açıklamada, Anroid platformunun ve çeşitli Google ürünlerinin ne kadar kullanıcı tarafından kullanıldığına dair istatistiki veriler paylaşıldı. İşte Anroid ve Google’ın ulaştığı o rakam!

Google CEO’su Sundar Pichai yaptığı açıklamada, servislerin kullanım oranları da oldukça iddialı seviyelere gelmiş olduğunu ve Google‘ın aktif kullanıcı sayısının 2 milyarın üzerine çıktı. Aktif kullanıcı sayısının hergeçen gün daha da artığını belirtti. Şuan hali hazırda Android platformu 2 milyar kişilik kullanıcı sayısına ulaştı. En son 2015 yılında paylaştığı kullanıcı sayısı verisinden bu yana platformun 400 milyon yeni aktif kullanıcı daha kazandığı görüldü. Google Play mağazasından 2016 yılında günde 82 milyar uygulamanın indirildiğini söyleyen Pichai, YouTube’da da günde 1 milyardan fazla izlenme rakamına ulaşıldığını dile getirdi. Apple’in geçtiğimiz Ocak ayında yaptığı açıklamada, iOS işletim tabanlı cihaz sayısının 1 milyara ulaştığı söylenmişti.

Google istikrarlı büyümesine devam ediyor

Google Maps, YouTube, Chrome, Gmail, Google aramalar ve Google play servisler dışında kalan diğer servislerinde
istikrarlı büyümesi hergeçen artan bir ivme ile devam ediyor. Google geçtiğimiz haftalarda bulut sistemine ilişkin ile yaptığı açıklamada, Drive’ın 800 milyon kullanıcı sayısını geride bıraktığını, fotoğraf hizmetinin ise 500 milyon kullanıcı sayısına ulaştığını söylemişti. Ayrıca, Android işletim sisteminde kullanılan Google Asistan‘ın 70 farklı akıllı telefon modeli üzerinden 100 milyon kullanıcıya hitap ettiği son yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.
Android rakip iOS’ın ne kadar kullanıcısı var?

Adroid işletim sisteminin en büyük rakibi durumunda bulunan Apple’ın işletim sistemi olan iOS en son kullanıcı sayısıyla ilgili 1,5 yıl önce açıklama yapmıştı. Apple yaptığı bu açıklamada 1 milyar aktif iOS cihazına ulaşıldığını söylemişti. iOS kullanıcı sayısı ile ilgili elimizde 1,5 yıl öncesine ait veriler bulunuyor. Ancak Apple’ın bu yıl gerçekleşen WWDC17’de iOS kullanıcı sayıları hakkında açıklama yapması bekleniyor.

btnet