Gönderen Konu: Distrowatch'ın listesi...  (Okunma sayısı 8832 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alorak

• Ağır üye
  • Debianist
    • Pardus Forum
  • Dağıtım: Debian 9
  • Masaüstü: XFCE
Ynt: Distrowatch'ın listesi...
« Yanıtla #90 : Nisan 02, 2017, 14:04:16 »
Distrowatch'ın listesi sizce ne kadar önemli olabilir, örneğin benim için haksızlık dışında çok bir önemi yok.
Eğer Trisquel,  gNewSense gibi dağıtımlar en altlardaysa, o liste özgür yazılım kullanımını değil, dağıtım kullanımını yansıtıyordur. Tabi bu tartışmalı bir konu ama benim düşüncem böyle...

Vedat hocam Distrowatch sadece kendi üzerinde tıklanma oranına göre sıralama yapıyor. Yani Farklı IP'lerden trisquel sayfasına girişler yapılsa 1 haftalık listede 1. olacaktır.

Özgürlük için...

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
    • İlledelinux
  • Dağıtım: Kanotix
  • Masaüstü: Openbox
  • Grafik: NVIDIA GeForce 9400 GT
  • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 6000+
  • RAM: 4 GB
« Yanıtla #91 : Nisan 02, 2017, 14:25:58 »
alorak zaten tıklanma oranına göre sıralama olduğunu biliyorum :) işte ben de insanlar özgür yazılım dan ziyade hangisi ünlüyse hemen ona tıklıyorlar noktasına dikkat çekmek istedim. Örneğin ben o siteye ilk girdiğim zamanlar en alttaki dağıtımları seçerdim, tabi bildiğimden değil, altta olanlar bana daha cazip gelirdi  :)
Bir de Trisquel gibi özgür yazılım odaklı dağıtımları kullanmak her babayiğitin harcı değil, biraz da fedakârlık gerektirir :)

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
  • Dağıtım: Debian, Linux Mint
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik: NVIDIA & Intel
  • İşlemci: i7-4700MQ
  • RAM: 8 GB DDR3 1600MHz
« Yanıtla #92 : Nisan 24, 2017, 08:32:54 »
En son eklediğimiz görüntüden bu yana önemli değişiklikler var. İlki Elementary, 8. sıradan 10. sıraya geriledi, Antergos ise 10. sıradan 9'a çıktı. Bu arada, Deepin 9. sıradan 8'e çıktı. Ayrıca Manjaro'nun hızlı yükselişi sürüyor. Debian da benzer biçimde ilerliyor olmasa, Manjaro ensesinde bitecek. :)

Çevrimdışı karasu

• Deneyimli üye
  • Dağıtım: Debian
  • Grafik: GTX 770 & R7 360
  • İşlemci: AMD 8350
  • RAM: 32GB 1600 @1333
« Yanıtla #93 : Nisan 24, 2017, 10:20:44 »
alorak zaten tıklanma oranına göre sıralama olduğunu biliyorum :) işte ben de insanlar özgür yazılım dan ziyade hangisi ünlüyse hemen ona tıklıyorlar noktasına dikkat çekmek istedim. Örneğin ben o siteye ilk girdiğim zamanlar en alttaki dağıtımları seçerdim, tabi bildiğimden değil, altta olanlar bana daha cazip gelirdi  :)
Bir de Trisquel gibi özgür yazılım odaklı dağıtımları kullanmak her babayiğitin harcı değil, biraz da fedakârlık gerektirir :)
linux mint zamanında firefox'u distrowatch butonlarıyla donatıp çok ta güzel üst sıralara geldi. (üç kağıtçılıkmı, yoksa kullanıcılar için hazır kısayolmu :D)

Ben şimdi istesemde trisquel kullanamam bu benim babayiğit olmadığımdan değil, sistemimi hala linux tam olarak desteklemiyor amd rx480 ekran kartı ile sorunlarım olabiliyor. Bırakın Trisqueli debian bile kullanmak istesem resmi olmayan iso dosyaları kullanmak zorundayım. amd için gerekli olan firmware paketleri debian iso içinde olmadığı için

Şimdi debian'a evladım sen beyin özürlüsümüsün desem az kalır  :-X, çok saçma bir şekilde ekran kartı sürücüsü resmi iso sürücüsü içinde geliyor ama firmware yüklü gelmiyor. Sistem kafayı yiyor terminale bile erişemiyorsun. hayır sürücü hazır gelmese vesa sürücüsü ile  (yada herhangı bir standart gpu sürücüsü ) masaüstüne ve terminale ulaşabileceğim.

şimdi amd xorg sürücüsü açık kaynak ama debian ile çalışmıyor ve amdgpu-pro depolarda yer almıyor , nvidia fulltime kapalıkaynak ama debian depolarında çatır çatır güncelleniyor. Belki zamanında linux amd den çok çekmiştir onun etkisi vardır bilmiyorum.

Herneyse distro seçmek bir yerde insanın ihtiyaçlarıylada alakalı biraz, babayiğitlikle değil. Bu özgür yazılım konusunda insanı özgür olana zorlamak başarısız bir girişimden öteye gidemez, insanların ihtiyaçları göz önüne alınıp ihtiyaçları zamanla karşılayarak sahipli ve özgür yazılımı 2şeritli bir yolda paralel olarak geliştirmek gerekir, bu kötü değil.

uzun yazı için kusura bakmayın :o
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2017, 10:23:23 Gönderen: karasu »

Çevrimdışı Vedat Kılıç

• Ağır üye
  • Debian; evrensel işletim sistemi...
    • İlledelinux
  • Dağıtım: Kanotix
  • Masaüstü: Openbox
  • Grafik: NVIDIA GeForce 9400 GT
  • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 6000+
  • RAM: 4 GB
« Yanıtla #94 : Nisan 24, 2017, 17:22:15 »
linux mint zamanında firefox'u distrowatch butonlarıyla donatıp çok ta güzel üst sıralara geldi. (üç kağıtçılıkmı, yoksa kullanıcılar için hazır kısayolmu :D)

Ben şimdi istesemde trisquel kullanamam bu benim babayiğit olmadığımdan değil, sistemimi hala linux tam olarak desteklemiyor amd rx480 ekran kartı ile sorunlarım olabiliyor. Bırakın Trisqueli debian bile kullanmak istesem resmi olmayan iso dosyaları kullanmak zorundayım. amd için gerekli olan firmware paketleri debian iso içinde olmadığı için

Şimdi debian'a evladım sen beyin özürlüsümüsün desem az kalır  :-X, çok saçma bir şekilde ekran kartı sürücüsü resmi iso sürücüsü içinde geliyor ama firmware yüklü gelmiyor. Sistem kafayı yiyor terminale bile erişemiyorsun. hayır sürücü hazır gelmese vesa sürücüsü ile  (yada herhangı bir standart gpu sürücüsü ) masaüstüne ve terminale ulaşabileceğim.

şimdi amd xorg sürücüsü açık kaynak ama debian ile çalışmıyor ve amdgpu-pro depolarda yer almıyor , nvidia fulltime kapalıkaynak ama debian depolarında çatır çatır güncelleniyor. Belki zamanında linux amd den çok çekmiştir onun etkisi vardır bilmiyorum.

Herneyse distro seçmek bir yerde insanın ihtiyaçlarıylada alakalı biraz, babayiğitlikle değil. Bu özgür yazılım konusunda insanı özgür olana zorlamak başarısız bir girişimden öteye gidemez, insanların ihtiyaçları göz önüne alınıp ihtiyaçları zamanla karşılayarak sahipli ve özgür yazılımı 2şeritli bir yolda paralel olarak geliştirmek gerekir, bu kötü değil.

uzun yazı için kusura bakmayın :o

Sevgili karasu, bir kullanıcının özgür yazılıma bakış açısını çok güzel izah etmişsiniz. Eksiler-artılar nelerdir onları daha iyi görmemizi dile getirmişsiniz, elbette buna itirazım olamaz  :)
Tabi ben babayiğitlik derken, bunu fedakarlıkla betimledim, yani özgür yazılım adına bazı eksilere gögüs germe olarak değerlendirdim. Bir Stallman kadar fedakar olmasak da en azından kullanıcı olarak hepimiz bir şekilde özgür yazılımın içindeyiz. Yani tercihlerimizi özgür yazılım çerçevesinde yapıyoruz, Trisquel dağıtımı da bu tercihler içinde en fazla fedakarlık gerektiren unsurlardan biridir.
Kısaca babayiğitlik derken senin de dediğin gibi tercih noktasına değinmiştim  :)

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #95 : Nisan 24, 2017, 19:27:57 »

Sevgili karasu, öncelikle bir noktayı düzeltelim. Trisquel, tamamen özgür yazılımlarla inşa edilen bir sistem olmasına karşın, pek çok dağıtımın aksine en az sorun çıkaran sistemdir. Yani yukarıda birtakım sorunlardan bahsettiğin dağıtımların aksine, özellikle ekran kartı konusunda Trisquel'de bir sorun yaşayacağını sanmam. Benim favorim olan dağıtımdır. :)

Çevrimdışı karasu

• Deneyimli üye
« Yanıtla #96 : Nisan 24, 2017, 23:36:54 »
(Bu ay başıma gelenler pişmiş tavuğun başına gelmediği için biraz gerginim, hayat bana şu ara mambo combo çekiyor, son olarak geçen pazar burnuma 3 defa dondurma çubuğuna benzer ilaçlı tampon kondu, bildiğin dondurma çubuğunu üzerine yakıcı bir krem ile burna zorla sokuyorlar, ama yinede kanama durmayınca bu sefer dağladılar ve 2 torba civarı kan kaybıyla umarım bu ayı başıma başka bir bela gelmeden bitiricem. ) (not krem okadar yakıcıki insan böyle bir acıyı hayatında tatmalı bir kez )

Vedat Kılıç ustat fedakarlık olarak vurgulamak istediğini anlamıştım ama sanırım o kelimenin üstünde biraz fazla  durduğum için amaçdışına saptım,  :-[
fortran önerin için teşekkür ederim abi ilk kafamı toparladığımda deniyeceğim.

Birazda isyanım arch linux yüzünden ne zaman bu dağıtıma elim kaysa bildiğin kazık yiyorum, login olurken sistem temelli donuyor login manager olarak sddm yada lightdm farketmiyor desktop olarak ise plasma yada xfce farketmiyor yine donuyor, ctrl+alt+f* tuşlarıyla terminale girişte işe yaramıyor sistem komple donuyor yine, sadece login manager ekranı çalışıyor.
Arch kurmak için 750 satır kod yazdım, menüler oluşturdum, testler yaptım vs vs bir dünya emek  ama gel gör kurulumu bitirince login olamıyorum, engüncel sürücüleri programları takip etmesi gereken dağıtım 6-7 aylık ekran kartını dahi çalıştıramıyor. Harbi bu arch ipe sapa gelmez bir dağıtım, heyyy kanada soğuktan beyninizmi dondu, delirtmeyin adamı.
Arch linuxa verdiğim emeğe yazık, keşke minimal ubuntu yada debian üzerine birşeyler ekleseydim, daha iyiydi.
https://github.com/alihakki/fai

tekrar kusura bakmayın yine uzun yazdım, hepinizi seviyorum  :-* ( şuan beyne kan gitmiyo  :D )

DÜZENLEME:
kdeneon üzerine ubuntu 17.04 kerneli (4.10) ve linux-firmware'ini yükledim, sistemi yeniden başlattım sıkıntı yoktu, ama mesa 17.0.2'ye sistemi güncelliyip sistemi yeniden başlattıktan sonra aynı arch linuxtaki gibi login olamama ve sistemin donması problemi oluşuyor. 
mesa 17 ile amd ekran kartları için bir ayar gerekiyor sanırım ama çözmek gerekiyor.
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2017, 19:05:13 Gönderen: karasu »

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #97 : Nisan 28, 2017, 20:23:13 »
Sevgili karasu, çok geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşursun.

Çevrimdışı Felâsife

• Ağır üye
    • Bir BSD almaz mıydın?
  • Dağıtım: Debian 8
  • Masaüstü: KDE4
  • Grafik: Radeon HD 2300
  • İşlemci: Intel T5500 @1.66GHz
  • RAM: 4GB
« Yanıtla #98 : Mayıs 03, 2017, 18:31:46 »
Aynen katılıyorum, büyük geçmişler olsun.
Maceraya hazır mısın! Bir BSD almaz mısın?

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #99 : Mayıs 16, 2017, 21:22:29 »
Görüldüğü gibi Distrowatch'ın 24 Nisan 2017'de post ettiğimiz son tablosundan bu yana, Debian yükselişini sürdürüyor. 60 puanın üzerinde puan kazandığı görülüyor. Manjaro'nun hızlı yükselişi de sürüyor. 90 puan kadar iyileşmiş görünüyor. Bunun dışında Antergos biraz, Fedora çok az iyileşme göstermiş, diğer dağıtımlar ise puan kaybetmişler.

Çevrimdışı karasu

• Deneyimli üye
« Yanıtla #100 : Mayıs 16, 2017, 23:47:42 »
fortran ve Felâsife tüm iyi dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum, dilerim sevdikleriniz ve siz hep sağlıklı ve mutlu olursunuz. mesajlarınızı yeni gördüm kusuruma bakmayın, şuana kadar başıma herhangi kötü bir durum gelmedi :D  8)

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #101 : Mayıs 28, 2017, 09:34:41 »
Yaklaşık 15 günlük bir süre içerisinde Debian ve Manjaro'nun yükselişi devam etti. Mint küçük bir artış yaşarken, Antergos, Elementary, deepin ve Ubuntu'da da küçük artışlar yaşandı. Hatta deepin, 8. sıradan 6. sıraya terfi etti. Ancak openSUSE, Zorin ve Fedora düşüş yaşadılar.

Çevrimdışı batuny

• Kıdemli üye
  • Debian; Evrensel işletim sistemi...
« Yanıtla #102 : Mayıs 29, 2017, 00:13:42 »
Yaptığım denemelere dayanarak, Manjaro' nun gereğinden fazla şişirildiğini söyleyebilirim, bir çok hatayı tesbit ettim, başta Network bağlantısının stabil olmaması gibi...Devuan ise favorilerim arasına çoktan girdi bile !

Çevrimdışı fortran

• Administrator
  • Ağır üye
    • get GNU
« Yanıtla #103 : Haziran 07, 2017, 15:57:10 »
İlginç gelişmeler oluyor. deepin yükselmeye devam ederken, Antergos 9. sıradan, 7.liğe yükseldi. Debian 2000 bandını aşmış bulunuyor. Fedora ve Zorin de bir sıra geriye düştüler.